دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی محتوایی [ Content marketing ] چیست ؟ + مزایا

بازاریابی محتوایی

احتمالاً در زمان وبگردی در اینترنت یا شبکه‌های اجتماعی بارها با متون، تصاویر و ویدئوهایی برخورد کرده‌اید که شما را برای دنبال کردن سایر مطالب آن صفحه مجاب کرده‌اند. در واقع آن‌ها به نوعی ارزشی برای شما ایجاد کرده‌اند که نتوانسته‌اید آن‌ها را نادیده بگیرید.

همین ارزش‌آفرینی اساس کار بازاریابی محتوایی است که در این مطلب به ارائه یک تعریف کلی از آن و بیان مزایایش می‌پردازیم. از همین ابتدا باید اشاره کنیم که ما در عصر محتواها زندگی می‌کنیم . همچنین بازاریابی محتوایی می تواند نقش بسیار زیادی در بازاریابی موتور های جستجو داشته باشد.

یادگیری آن می‌تواند کسب‌وکار ما را در حد قابل توجهی ارتقا دهد. پس اگر شما هم کنجکاو هستید تا در مورد چگونگی تولید محتوا و استفاده از آن به عنوان یک ابزار بازاریابی بیشتر بدانید، با ما همراه باشید. پیشنهاد می شود مقاله تدوین استراتژی بازاریابی را مطالعه نمایید. و با مطالعه مقالات اختصاصی ، می توانید با بازاریابی ایمیلی و ایده های بازاریابی چریکی آشنا شوید.

 

بازاریابی محتوایی چیست

بازاریابی محتوایی

content marketing چیست ؟ بازاریابی محتوایی یا کانتنت مارکتینگ «Content Marketing» یکی از زیرمجموعه‌های اصلی دیجیتال مارکتینگ «Digital Marketing» است که در طی آن باید بسته به نیاز مخاطبین یک کسب‌وکار، محتوای ارزشمند و کاربردی تولید ‌شود. این محتوا باید تماماً با نیاز و خواست مخاطبین و مشتریان یک فعالیت خاص هماهنگی داشته باشد.

چراکه پادشاهان دنیای کسب‌وکار امروزی، مشتریان هستند. وقتی مشتری و یا مخاطب نباشد، تلاش تیمی، محصولات تولیدی، خدمات و تمام فعالیت‌های انجام شده، چه ارزشی می‌تواند داشته باشد؟! پس اگر بخواهیم بازاریابی محتوایی را به صورتی جامع و کوتاه ارائه دهیم، می‌توانیم آن را به‌صورت زیر مطرح کنیم:

« بازاریابی محتوایی با ارائه‌ی مطالب جذاب، سودمند و کاربردی در قالب متن، اینفوگرافیک، ویدئو، کتاب الکترونیکی، دوره آموزشی و …. در صدد رفع نیازهای مشتریان در یک حوزه کاری خاص برمی‌آید. در نتیجه، مخاطبین آن حوزه، بدون اینکه برای خرید تحت فشار قرار بگیرند، با محصولات درگیر شده و در نهایت تبدیل به مشتری خواهند شد!»

در بازاریابی محتوا، تمام تلاش‌ها برای آن انجام می‌شود که هیچ تبلیغ مستقیمی صورت نگیرد و صاحبان یک کسب‌وکار با دادن اطلاعات صحیح و صادقانه به مخاطبین بگویند که: «ما کارمان دُرُست است!»

نمونه بازاریابی محتوا

اگر بخواهیم چند نمونه‌ از بازاریابی محتوایی را عنوان کنیم، نمی‌توانیم تنها به موارد آنلاین بسنده کرده و آن را فقط به دنیای مجازی محدود کنیم، چراکه تولید محتوای کاربردی و بازاریابی از طریق آن به صورت آفلاین هم امکان‌پذیر است.

در واقع حتی قبل از اینکه اینترنت در زندگی انسان وجود داشته باشد، از دیرباز مردم از این شگرد در فروش محصولات خود استفاده می‌کردند. بنابراین نمونه‌های آنلاین (در سطح اینترنت) و آفلاین (در دنیای فیزیکی) بازاریابی محتوایی به قرار زیر هستند:

 1.  کتاب یا کتابچه‌های چاپی و الکترونیک راهنمای استفاده از یک محصول خاص (مثلاً راهنماهای گردشگری یا آشپزی) که در وبسایت‌ها، فروشگاه‌ها یا نمایشگاه‌ها در اختیار افراد قرار می‌دهند.
 2.  پادکست‌های آموزشی، انگیزشی و کاربردی که در وبسایت‌ها و کانال‌های تلگرام می‌بینیم (قبلاً بر روی فلاپی، سی‌دی یا دی‌وی‌دی رایت می‌شدند)
 3.   بازاریابی ویدیویی و ویدئوهای آموزشی یا سرگرمی کوتاهی که در اینستاگرام به اشتراک گذاشته می‌شوند.
 4.  ویدئوهای چند دقیقه‌ای که با موضوعات متنوع در سطح وب، آپارات، یوتیوب و …. قرار می‌گیرند.
 5. مقالات متعدد با موضوعات مختلفی که در وبسایت‌ها قرار می‌گیرند (مانند همین مقاله‌ای که در حال مطالعه آن هستید!)
 6. متون کوتاه و بلندی که در قابل عکس‌نوشته، کپشن، توئیت یا پُست اطلاعات خاصی را به مخاطبین یک موضوع ارائه می‌دهند.
 7.  تصاویر اینفوگرافیک
 8.  انیمیشن‌های آموزشی و سرگرمی
 9.  و …..

در هریک از نمونه‌های فوق، محتوا و اطلاعاتی در اختیار افراد قرار می‌گیرد که افراد براساس آن می‌توانند زندگی خود را بهبود داده، مهارتی را فراگرفته یا گرهی از مشکلات خود را با آن‌ها باز کنند.

بنابراین اساس تمام این محتواها، باید صداقت و خدمت‌رسانی باشد تا مشتریان بالقوه این امر را به صورت ناخودآگاه حس کرده و برای دنبال کردن و خرید سایر محصولات و خدمات کاربردی به منابع آن محتواها مراجعه کنند.

مزایا بازاریابی محتوا

مزایا بازاریابی محتوا

روش‌های بسیاری برای بازاریابی در دنیای فیزیکی و مجازی وجود دارد، اما بیشتر کسب‌وکارهای عصر حاضر، محتوا را پادشاه می‌دانند و صرفاً از آن برای بازاریابی محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند. دلیل این موضوع را می‌توان در مزایای زیر جستجو کرد:

 •  مقرون به صرفه بودن

بازاریابی به کمک محتوا باعث صرفه‌جویی بیش از 60٪ در هزینه‌های تبلیغی کسب‌وکارها می‌شود. دیگر تبلیغات گران رادیو و تلویزیونی نتیجه چندانی ندارد و افراد برای شناخته شدن باید به تولید محتوای ارزشمندی که رضایت مشتریان را جلب می‌کند، متوصل شوند.

کسب‌وکارهای متعدد تنها با انتشار پُست‌های روزانه می‌توانند ترافیک بسیاری را به سمت صفحات خود کشانده و مشتریان زیادی پیدا کنند. این در حالی است که سایر انواع بازاریابی‌ها هم گرانتر هستند و هم چنان نتایج قابل توجهی را نیز به همراه ندارند.

 •  زمینه‌ساز آشنایی مشتریان با کسب‌وکارها

ممکن است افرادی در سراسر کشور یا حتی در سراسر جهان به محصولات و خدمات یک کسب‌وکار خاص نیاز داشته باشند اما هرگز نتوانند از محصولات آن استفاده کنند چون با آن آشنایی ندارند. کانتنت مارکتینگ سبب می‌شود تا افراد در اقصی‌نقاط کشور یا حتی جهان (بسته به نوع خدمات و محصولات) موارد موردنیاز خود را پیدا کرده و از آن‌ها بهره ببرند.

 •  آموزش

بسیاری از محتواهایی که در سطح آنلاین به اشتراک گذاشته می‌شود، درون‌مایه‌ی آموزشی دارد. یعنی حتی افرادی که محصولاتی مانند پوشاک یا عطر می‌فروشند، شیوه سِت کردن، تشخیص رنگ‌های فصل، تشخیص عطرهای اصل از فیک و … را به مخاطبین خود آموزش می‌دهند.

بنابراین یکی از مزایا بازاریابی محتوایی، همین آموزش‌محور بودن آن است که ارزش‌های بسیاری به جامعه افزوده است (نسل امروزی بسیار هوشمندتر و آگاه‌تر از نسل‌های قبلی هستند)

 •  محبوبیت در سطح گسترده

کسب‌وکارها در گذشته تنها می‌توانستند به مردم یک کوچه، محله، شهر و نهایتاً یک کشور خدمت‌رسانی کنند. اما به لطف اینترنت و کانتنت مارکتینگ این ارتباط در سطح بسیار گسترده انجام می‌شود.

در واقع خدمات شما در صورت داشتن پتانسیل کافی می‌توانند توسط تمام مردم جهان مورد استفاده قرار بگیرند. اگر شما فروشنده یک کالای خاص باشید، به‌جای اینکه تنها مردم شهر یا محله خودتان از شما خرید کنند، مردم از سراسر کشور می‌توانند از طریق محتوا جذب محصول شما شده و آن را سفارش دهند.

و ….

قطعاً مزایای این نوع از بازاریابی بسیار بیشتر از گزینه‌هایی است که در این مطلب عنوان کردیم. اما همین تعداد هم می‌تواند ارزش حقیقی این امر را برای ما روشن سازد.

بازاریابی محتوا و سئو

بازاریابی محتوا و سئو

سئو «SEO» مفهومی است که در بهینه‌سازی مطالب برای موتورهای جستجو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قابلیت در محتواهای آنلاین که بخش گسترده عملیات کانتنت مارکتینگ را شامل می‌شوند، نقش اساسی دارد.

در واقع می‌توان گفت که بازاریابی محتوا و سئو دو مقوله در هم تنیده هستند که برای رسیدن به حداکثر کارایی، هردوی این قابلیت‌ها باید در بازایابی ما وجود داشته باشد. بیشتر کاربران اینترنت از طریق سرچ گوگل و هشتگ های پر بازدید شبکه‌های اجتماعی موضوعات موردنظر خود را پیدا می‌کنند.

حالا تصور کنید که شما کاربردی‌ترین و بهترین محتوای ممکن را تولید کرده‌اید، اما آن را سئو نکرده و هشتگی هم در صفحات مجازی خود به کار نبرده‌اید؛ در این صورت مخاطبان و مشتریان بالقوه شما نمی‌توانند آن محتوا را پیدا کنند. اینجاست که اهمیت بسزای سئو را می‌توانیم درک کنیم.

استفاده از کلمات کلیدی، لینک‌دهی به صفحات داخلی و خارجی، اشتراک‌گذاری صفحات اجتماعی در وبسایت و …. همگی از مواردی هستند که در زمینه بهینه‌سازی و سئوی محتوا انجام می‌شود و می‌تواند تکمیل‌کننده‌ی بازاریابی محتوایی باشد.

سخن نهایی

اگر شما صاحب یک مهارت خاص، محصول یا خدماتی هستید که می‌خواهید از طریق اینترنت آن را به فروش برسانید، آموزش بازاریابی محتوایی برای شما ضروری است. اگر با آزمون و خطا به پیش بروید، قطعاً مدت زمان بسیاری طول می‌کشد تا این علم را فرابگیرید؛ اما خوشبختانه دوره‌های آموزشی بسیاری در سطح وب وجود دارند که می‌توانند آموزش بازایابی محتوایی را برای شما در پی داشته باشند.

برای این مهم به تقویت قدرت نویسندگی، بهینه‌سازی یا سئو، تولید پادکست و ویدئو، ویرایش تصاویر و تدوین فیلم نیز نیاز خواهید داشت. اما نوشتن مطلب کاربردی در رأس این مهارت‌ها قرار دارد. بنابراین از همین امروز نوشتن درباره حوزه کاری خود را شروع کرده و در کنار آن، کم‌کم دانش تولید محتوای خود را افزایش دهید.

مقاله ” سوشیال سیگنال چیست ” و گیمیفیکیشن را مطالعه نمایید.

9 دیدگاه در “بازاریابی محتوایی [ Content marketing ] چیست ؟ + مزایا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *