بازاریابی و فروش

برند سازی چیست + اهمیت برندینگ در موفقیت کسب و کار

دستورالعمل برندینگ

امروزه در بیشتر کسب و کارها بحث برندینگ و برند سازی بسیار به گوش می خورد و بیشتر افراد اطلاعات خاصی در این خصوص ندارند. بسیاری از سازمان ها خودسرانه و بدون هیچ گونه استراتژی خاصی اقدام به ایجاد برند کرده اند و وارد بازار کسب و کار شده اند این کار شاید در کوتاه مدت سودآور باشد اما اگر برند تقویت نشود و از تکنیک های مؤثر و کارآمدی پیروی نکند با شکست مواجه می شود. برای آنکه با مفهوم این دو آشنا شویم بهتر است متن زیر را دنبال کنید.

استراتژی یک ابزار بسیار مهم در موفقیت در زمینه اکثر کسب و کارها است. در واقع استراتژی (sterategy) منابع، اهداف و مسیر درست برای رسیدن به موفقیت را به شما نشان می‌ دهد بهتون پیشنهاد می کنیم مقاله “ استراتژی چیست ” را حتما مطالعه کنید

تعریف برندینگ

اگ از خود می پرسید branding چیست ؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سوالتان را دریابید. از مهم‌ ترین فعالیت هایی که در یک شرکت یا سازمان توسط مدیریت برند انجام می شود برندینگ یا استراتژی برند سازی است که موجب می شود مخاطبان نسبت به برند آگاهی کسب کنند و جایگاه آن در ذهن مخاطب باقی بماند. همان‌ طور که می دانید برای اینکه یک محصول ، خدمت یا یک شرکت یا سازمان شناخته شود نیاز به انتخاب برند دارد.

در واقع برندینگ یک عمل اتوماسیون بازاریابی است که با خلق یک نام، سمبل، نماد و طرح خاصی فرد یا شرکتی را از دیگران متمایز می کند و برای کسب و کار اهمیت خاصی دارد نه فقط برای اینکه نماد در ذهن باقی بماند بلکه به مشتریان این برند اجازه می دهد که انتظارات خود را با شرکت هماهنگ کنند و طی مراحل مختلفی می کوشد تا برندی منحصربفرد و جذاب معرفی کند. مقاله ” برند چیست ” را بیشتر بخوانید.

تاریخچه برندینگ چیست ؟

ایده ی اولیه برندینگ به تصویب قانونی در انگلستان در سال 1266 برمی‌گردد، قانونی که نانواها را موظف به حک علائم منحصر به فرد خود بر روی قرص نان کردند تا نان های غیر استاندارد و با وزن کم زودتر شناسایی و پیگیری شوند. اما به مرور زرگران و نقره فروشان نیز از نشان هایی برای متمایز کردن کالاهای خود استفاده کردند. در آمریکا اصول برند سازی از شرکت های تولید کننده توتون و تنباکو شروع شد و بعدها بر روی داروها برچسب ها و مشخصات منحصر به فردی قرار دادند. در زمان مصر باستان نیز آجر سازان برای شناسایی محصولات خود از رقبا بر روی آن ها سمبل هایی را حکاکی می کردند.

اگر میخواهید درمورد ارزش برند بیشتر بدانید به شما پیشنهاد میکنیم مقاله ارزش برند چیست را مطالعه کنید.

اصول برندینگ

پیشرفت استفاده از برندینگ در نیمه ی دوم قرن 19 بود. انقلاب صنعتی و پیشرفت در سیستم های ارتباطی این امکان را به کسب و کارها داد تا برند خود را در سطح وسیع تری تبلیغ کنند. همان‌طور که گفته شد همواره صنعتگران در طول تاریخ در تلاش بوده اند تا با شیوه هایی محصولات خود را متمایز جلوه دهند و در نهایت این برندینگ بود که در قرن 20 میلادی تکامل یافت و رشد کرد.

اهمیت برندینگ در موفقیت کسب و کار

اگر شما بخواهید ارزش کسب و کار خود را بالا ببرید برندینگ در این خصوص از اهمیت زیادی برخوردار است. برای حضور در رقابت یک برند همانند یک اهرم عمل می کند. اگر به برند های با ارزش دنیا نگاهی بیندازید احتمالاً خواهید دید که در بیشتر این برندها، ارزش دارایی های شرکت کمتر از ارزش برند می باشد.

ارزشمند بودن برند در واقع تضمین مناسبی برای فروش محصولات آن می باشد و بسیاری از برندهای معتبر حتی قبل از عرضه، محصولات خود را با قیمتی چندین برابر پیش فروش می کنند و حتی کاربران علاقه‌مند به این برند، بدون دیدن محصول حاضر هستند آن را پیش خرید کنند و این به معنی اعتماد و اعتبار برند در بین کاربران می باشد و ارزشمند ترین دارایی برای هر برندی قطعاً همین آپشن می باشد که در موفقیت کسب و کار تأثیر بسزایی دارد.

مطالب پیشنهادی:   هوش کلامی چیست + راه‌ های خلاقانه تقویت هوش کلامی

تعریف برندینگ یا برند سازی در نگاهی کلی

برند سازی به معنی استفاده از تکنیک ها و اصول خاص برای آشنا کردن برند خود به مخاطبان می باشد. برند سازی و برندینگ می تواند سود آوری و فروش بیشتر را برای شرکت ها به دنبال داشته باشد. در واقع برند نشانی است که به کارهای یک شرکت هویت می بخشد و به عنوان ابزاری تبلیغاتی برای شناخته شدن استفاده میشود.

در برند سازی شما باید با استفاده از اصول مشخصی برند خود را برای کاربران معنا کنید یعنی در اصل خود را از این طریق معرفی کنید. برای برند سازی یک کسب و کار باید به شیوه های مختلفی برند کسب و کار به نمایش گذاشته شود. قسمتی از برند سازی ریشه در ساخت کمپین دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی دارد. امتحان کردن راه کارهای مختلف بازاریابی به برندسازی منجر می شود. اگر شما بخواهید اسم یک برند یا لوگوی آن را فقط به نمایش بگذارید فایده ای در شناخته شدن برند ندارد بلکه باید به نحوی معرفی شود که افراد با شنیدن نام برند به یاد خدمات و محصولات آن بیفتند. برند سازی انواع و شیوه های مختلفی دارد که شامل موارد زیر است :

تفاوت برندسازی و برندینگ

نحوه مدیریت برندینگ

مدیریت برندینگ (مدیریت برند چیست) در واقع شامل اصول خاص و مؤثری است که باید رعایت شود. به عبارتی هدف از مدیریت برند ایجاد کردن رابطه ای مؤثر با بازار است ویکی از جنبه های مهم بازاریابی است. مدیریت باید تکنیک هایی را به کار بگیرد که ارزش محصول را بالا ببرد. از مهم‌ ترین اصولی که در مدیریت برندینگ (مدیریت برند و استراتژی برندینگ) مؤثر و کاربردی هستند شامل موارد زیر است.

 • برای اینکه بتوانید خود را از رقبا متمایز کنید باید گزاره ی منحصر به فرد فروش خود را قدرت ببخشید و برای ایجاد یک گزاره ی منحصر به فرد باید مشخص کنید که محصول برای کدام بخش از بازار مناسب است؟ برتری محصول نسبت به محصولات رقیب چیست؟ آیا در تولید محصول نوآوری و خلاقیت استفاده شده است؟
 • اگر میخواهید برند شما شناخته شود ابتدا بهتر است از داخل نام تجاری را توسعه و تحول دهید و اگر از شرکت های خارجی سفارشی دریافت کردید می توانید از ایده های آن برای پیشرفت برند خود استفاده کنید.
 • امروزه شبکه های اجتماعی و اینفلوئنسر ها برای گردش برند بسیار کارآمد است چون این افراد با مخاطبان خود رابطه ای قابل اعتماد دارند و اثر آن ها در معرفی برندها بسیار تأثیر گذار است. برای آشنایی بیشتر با این مبحث میتوانید مقاله ” اینفلوئنسر کیست ” را مطالعه نمایید.
 • ممکن است با گذشت زمان محصولات یک برند تغییر و تحول پیدا کند اما بهتر است نام تجاری اصلی تغییری نکند.
مطالب پیشنهادی:   بازاریابی درونگرا یا Inbound marketing چیست؟

آشنایی با مشاوره برندینگ

سازمان ها و شرکت ها برای موفقیت در کسب و کارهای خود بدون در نظر گرفتن اندازه آن به مشاوره برندینگ نیاز دارند. مشاور با بازار ارتباط و تعامل پیدا می کند و محصول و خدمات را به بازار معرفی می کند. مشاور ابتدا با ایجاد یک نام تجاری قوی، ایده های برندینگ را عملی می کند و سطح فروش و سوددهی شرکت را بالا می برد.

از مزایای مشاور می توان به داشتن ارزش افزوده برای سازمان، تلاش کمتر برای جذب مشتری و جلوگیری از گرایش به سایر برندها، افزایش اعتماد مشتری، تشخیص دسته بندی جغرافیایی مشتریان در سطح بازار، فروش محصولات با قیمت بالا، افزایش جذب سفارشات تجاری و … اشاره کرد. به طور کلی مشاور به دو عامل ارزش احساسی برند و ارزش عملیاتی برند توجه می کند و برای این دو عامل برنامه ارائه می دهد.

و مشاوره کسب و کار گفتگویی است که بین یک «متخصص کسب‌ و کار» و یک «صاحب کسب ‌و کار» صورت می ‌گیرد. صاحب کسب ‌و کار می ‌تواند یک گالری ‌‌دار، فروشنده، مکانیک، سرآشپز، موزیسین، نویسنده، طراح یا صاحب هر حرفه‌ ی دیگری باشد در مقاله ” مشاوره کسب و کار ” به نحوه ی مشاوره در کسب و کار و برندینگ توضیحات دادیم که بهتون پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید.

کتاب برندینگ

معرفی کامل اصول برندینگ

مهم‌ترین اصول برندینگ شامل موارد زیر است.

 • حتماً از اهمیت تحقیق و حسابرسی غافل نشوید. این اصل در واقع زمینه ساز موفقیت شما محسوب می شود و بهتر است برای به دست آوردن یک دیدگاه مشخص و درک بهتر از کیفیت برند، ابتدا تمام موارد بازاریابی را تجزیه و تحلیل کنید.
 • برند را برای خود تعریف کنید. مشخص کردن هدف برند و تعهدات بسیار مهم است اینکه برای محصول می خواهید برندینگ را انجام دهید یا برای شرکت. تمامی این ها باعث می شود که شما معماری برند خود را با توجه به انتظارات خود از برند پایه ریزی کنید.
 • در اصل دوم باید شما جایگاه برند را در ذهن مشتریان خود مشخص کنید. قطعاً هر برندی برای افراد معانی متفاوتی دارد پس باید هدف بازار را به گروهای کوچک تقسیم بندی کنید و گزاره ی ارزش را با توجه به هر گروه تعریف کنید.
 • در این مرحله نوبت به عرضه ی برند، لوگو، تصویر شبیه سازی شده و … به بازار و مخاطبان است و باید برند از لحاظ ظاهری و مفهومی آمادگی ارائه به بازار را داشته باشد.
 • اطلاع رسانی یکی از مهم‌ترین اصول در برندینگ است باید برند به بهترین شکل ممکن به دیگران شناسانده شود.
 • برای اینکه فرآیند برندینگ مؤثر واقع شده است نیازمند بررسی، کنترل و ارزیابی دارید. این ارزیابی از طریق نظر سنجی از مشتریان، کارمندان و سازندگان برند می تواند مؤثر واقع شود.

هدف از برندینگ چیست؟

در وهله ی اول هدف از برندینگ، شناسایی بازار هدف و رقبا و همچنین نقش مهم در ارائه راه حل های مؤثر در حل مشکلات دارد. مهم ‌ترین اهداف برندینگ ایجاد پیام واضح، تأیید کردن اعتبار شما، برقراری ارتباط با مخاطبان از طریق خدمات و محصولات، تحریک کردن افراد برای خرید و پیدا کردن و ایجاد مشتریان وفادار می باشد.

مشاوره برندینگ

همه چیز درباره دستورالعمل برندینگ

دستورالعمل هایی که می تواند در برندینگ کسب و کار کمک کننده باشد شامل موارد زیر است.

 • ابتدا باید مأموریت کسب و کار خود را مشخص نمایید.
 • مشخص کردن مخاطبان و اینکه با استفاده از ابزارهای ارزیابی به نظر سنجی و مصاحبه بپردازید اینکه مشتریان نسبت به چه چیزی احساس خوب یا بد دارند؟ این موارد بهتر می تواند مشتریان را متقاعد کند تا خرید کنند.
 • ارزیابی رقبا یکی دیگر از دستورالعمل هایی است که باید بررسی شود.
 • ممکن است کسب و کار شما در حوزه های مختلفی فعالیت کند بهتر است مرتبط ترین حوزه کاری خود را مشخص کنید و دقیقاً تمرکز بر روی خدمات و محصولاتی باشد که در آن ها تخصص دارید.
 • برند و شعار شما بهتر است با وسواس خاصی انتخاب شود چون این نام برند است که به یاد ماندنی می شود و شما را از رقبا جدا می کند.
مطالب پیشنهادی:   هشتگ های پربازدید فارسی و جهانی + معرفی پر بازدیدترین هشتگ

تفاوت برندسازی و برندینگ چیست ؟

اگر در حوزه مدیریت استراتژیک برند فعالیت کرده باشید حتماً می دانید که برندینگ و برند سازی با هم تفاوت دارند. اقداماتی که یک سازمان برای خلق یک برند انجام می دهد برندینگ گفته می شود و گاها پیش آمده که اقدامات و فرآیند برندینگ معکوس پیش رفته و موجب تخریب چهره شرکت شده است. برند سازی حاوی تمام ابعاد و جنبه های ایجاد هویت تجاری و فردی است.

در واقع برند سازی شرکت را تشویق به استفاده از استراتژی ها و تاکتیک ها برای گسترش ارزش برند می کند. هدف از برند سازی خلق یک تصویر واحد در رابطه با شرکت است و اما برندینگ جنبه حیاتی و ضروری شرکت را در بر می ‌گیرد و در واقع صدای بصری شرکت است. برندینگ در واقع بیانیه ی مأموریت ، اهداف و مفهوم شرکت را از طریق برند بیان می کند.

مدیریت برندینگ

تأثیر برندینگ بر بازاریابی

یکی از ستون های اصلی بازاریابی برندینگ است و بدون آن کسب و کار شما برای افراد ناشناخته باقی می ماند. در بازاریابی شما باید محصول یا خدماتی را معرفی کنید در برندینگ با ایجاد جنبه های از قبیل لوگو، شعار تبلیغاتی، رنگ، هویت بصری برند و … پیام محصول یا خدمات را به مخاطبان نشان می دهد و این جنبه ها باعث می شود که از رقبا متمایز شوید.از جمله راه هایی که برندینگ می تواند بر استراتژی بازاریابی در برند تأثیر بگذارد شامل:

 • از این طریق مشکلات بازاریابی به حداقل می رسد شما وقتی یک نام تجاری انتخاب کنید مخاطبان در هر بستری شما را جستجو و پیدا می کنند و هزینه های تبلیغاتی به حداقل می رسد.
 • با این روش می توانید کسب و کار خود را به یاد ماندنی کنید و آن را به یک برند فراموش نشدنی تبدیل کنید.
 • وقتی مشتریان برند شما را بشناسند باعث وفاداری بیشتر مشتریان می شود.
 • عناصری که در استراتژی برندینگ به کار گرفته می شوند مانند رنگ سازمانی، طراحی لوگو، سبک نوشتار، شعار تبلیغاتی و … می تواند نوع محصول یا خدمات، ارزش‌های شرکت و … را به صورت کامل برای مشتری بیان کند.
 • اگر وقت بسیاری برای ایجاد یک تصویر معتبر از برند گذاشته شود قطعاً مشتریان وفادارتری خواهد داشت که ایجاد این تصویر معتبر از تکنیک های برندینگ می باشد.

با مطالعه مقالات اختصاصی ، می توانید با بازاریابی ایمیلی و ایده های بازاریابی چریکی آشنا شوید.

اهمیت برندینگ

کتاب های مطرح حوزه برندینگ کدامند ؟

در حوزه برندینگ آثار گوناگون و ارزشمندی منتشر شده است. در زیر به چند نمونه ی پر طرفدار و محبوب اشاره می کنیم.

 1. کتاب دانش برندینگ در عمل نوشته ی محمد حسین رونقی و محمود محمدیان از نشر کتاب مهربان
 2. کتاب برندینگ ماندگار اثر جرمی میلر از انتشارات آموخته
 3. کتاب برند محبوب به قلم کوین رابرتس از انتشارات هورمزد
 4. برندینگ در پنج مرحله و نیم نوشته میکائیل جانسون
 5. طرح هویت : راهنمای کامل برندینگ بصری نوشته david airey

پیشنهاد می شود مطلب کپی رایتینگ را مطالعه نمایید.

برخی از سوالات رایج :

1.تفاوت برندسازی و برندینگ چیست ؟

اگر در حوزه مدیریت استراتژیک برند فعالیت کرده باشید حتماً می دانید که برندینگ و برند سازی با هم تفاوت دارند. اقداماتی که یک سازمان برای خلق یک برند انجام می دهد برندینگ گفته می شود و گاها پیش آمده که اقدامات و فرآیند برندینگ معکوس پیش رفته و موجب تخریب چهره شرکت شده است. برند سازی حاوی تمام ابعاد و جنبه های ایجاد هویت تجاری و فردی است.

2.هدف از برندینگ چیست؟

در وهله ی اول هدف از برندینگ، شناسایی بازار هدف و رقبا و همچنین نقش مهم در ارائه راه حل های مؤثر در حل مشکلات دارد. مهم ‌ترین اهداف برندینگ ایجاد پیام واضح، تأیید کردن اعتبار شما، برقراری ارتباط با مخاطبان از طریق خدمات و محصولات، تحریک کردن افراد برای خرید و پیدا کردن و ایجاد مشتریان وفادار می باشد.

 

بازگشت به لیست

21 دیدگاه در “برند سازی چیست + اهمیت برندینگ در موفقیت کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *