بازاریابی و فروش

پرسونال برند چیست + 14 کاربرد اصلی پرسونال برند

برندسازی شخصی [Personal branding]

مردم اغلب از تمایل به بهبود برندسازی شخصی خود صحبت می‌‌کنند. شما بدون شک می‌‌دانید که یک مارک تجاری یا برند چیست. ما هر وقت بحث بازاریابی را انجام می‌‌دهیم به طور مرتب به مارک‌‌ها و برندها مراجعه می‌‌کنیم و داستان آن‌‌ها را می‌‌خوانیم. اما احتمالاً خودمان زیاد به داشتن برند فکر نمی‌‌کنیم.

ایده «برندسازی شخصی» برای اکثر مردم غیر معمول است. اما در این دوره‌‌ای که ما در آن زندگی می‌‌کنیم، که همه چیز، چه خوب و چه بد، برای همیشه در اینترنت ماندگار هستند، می‌‌توان برند شخصی را بیش از هر زمان دیگری مهم دانست. در این مقاله به این موضوع می‌‌پردازیم که برندسازی شخصی چیست و چگونه انجام می‌‌شود.

پرسنال برند شما ( برندسازی شخصی ) چیست؟

برندینگ شخصی چیست ؟ برندینگ آن چیزی است که شما سعی می‌‌کنید از خود نشان بدهید. ترکیبی از مهارت‌‌ها، شخصیت، گفته‌ها و ناگفته‌‌ها و تجربیات شما می‌‌توانند این برند برای‌تان را بسازند. افراد از برندسازی شخصی برای متمایز کردن خود از دیگران استفاده می‌‌کنند. به عبارت دیگر در پاسخ به سؤال “برند سازی شخصی چیست” می‌توان این‌گونه بیان کرد که افراد، گروه‌ها، شرکت‌ها و یا مؤسسات کوچک و بزرگ بر اساس علاقه، توانایی و زمینه فعالیت اقدام به تولید، کالا یا خدمات به صورت انحصاری می‌نمایند.

ازآنجایی‌که خدمت یا محصول نهایی و به دست آمده کلاً توسط یک فرد یا افراد خاص به وجود آمده، برند شخصی یا پرسونال برند نامیده می‌شود. البته به یاد داشته باشید که موفقیت در این راه به منظور پیشبرد اهداف سبب شده تا نام تجاری یا برند شخصی شما به عنوان یکی از پرمخاطب‌ترین برندهای موجود در بازار شناخته شود. از همه مهم‌تر اینکه فرقی نمی‌کند در چه زمینه‌ای قصد تولید پرسونال برند دارید. شما باید سعی کنید محصول یا خدمتی جدید و با کیفیت از هر نظر در اختیار مصرف کننده و مخاطبین خود قرار دهید. اگر با این رویکرد وارد عرصه برند سازی شخصی شوید، قطعاً موفق خواهید شد.

اگر میخواهید درمورد ارزش برند بیشتر بدانید به شما پیشنهاد میکنیم مقاله ارزش گذاری برند را مطالعه کنید.

پرسنال برند

اگر در کار برندسازی موفق عمل کنید، می‌‌توانید آن را با کسب و کار خود گره بزنید. از نظر حرفه‌‌ای، نام تجاری شخصی شما تصویری است که مردم از شما می‌‌بینند. این می‌‌تواند ترکیبی از نحوه نگاه آن‌‌ها به شما در زندگی واقعی، نحوه نمایش رسانه‌‌ها از شما و برداشتی باشد که مردم از اطلاعات موجود در مورد شما در اینترنت کسب می‌‌کنند.

در سال‌‌های گذشته پرسنال برند افراد به کارت ویزیت آن‌‌ها خلاصه می‌‌شد، اما در دنیای امروز که هر کار کوچکی بحثی بزرگ در دنیای مجازی ایجاد می‌‌کند، افراد راحت‌‌تر و بیشتر شناخته می‌‌شوند.

چرا افراد می‌‌خواهند برند شخصی داشته باشند؟

داشتن برندی برای خود، به شما کمک می‌‌کند حرفه‌‌ای عمل کنید. برند شخصی شما را آن طور که می‌خواهید به دیگران می‌‌شناساند. به این ترتیب خواهید توانست نقاط قوت و احساسات خود را برجسته کنید. مردم به افرادی اعتماد می‌‌کنند، که فکر می‌‌کنند می‌‌شناسند.

برای مثال در زمان انتخابات، کاندیدها سعی می‌‌کنند خود را آن گونه که می‌‌خواهند بشناسانند. بنابراین در زمان رأی‌‌گیری افراد به آن چه حس کرده‌‌اند توجه می‌‌کنند، تا جهت‌‌گیری‌‌های سیاسی کاندیدها. . به علاوه با ساختن یک برند شخصی به نام خود می‌توانید علم، توانایی و مهارت‌های خود را به صورت انحصاری در اختیار دیگران قرار دهید. به طوری که مخاطب با دیدن یا شنیدن نام برند شما به شناختی جامع درباره زمینه فعالیت، توانایی، تخصص و دیگر خصوصیات شما دست می‌یابد.

امروزه اکثر مخترعان، صاحبان شرکت‌ها و مشاغل خاص قصد دارند با طراحی و تولید برند شخصی محصول خود را با نام و نشانی مشخص در اختیار مصرف کننده قرار دهند و همچنین برند سازی شخصی مدیران هم حائز اهمیت است. نکته قابل توجه اینکه رعایت اصول و نکات در مورد کاربرد برند شخصی تا حد زیادی در میزان فروش و جذب مخاطب تأثیرگذار خواهد بود. بنابراین اگر در این زمینه قصد فعالیت دارید، حتماً از افراد متخصص و با تجربه در حوزه برند سازی کمک بگیرید.

پرسونال برند

چرا برندسازی اهمیت دارد؟

اگر می‌‌خواهید تأثیرگذار شناخته شوید، باید یک برند شخصی قوی همراه با استراتژی کاربردی ایجاد کنید. پرسنال برند شما به شما کمک می‌‌کند تا از دیگران متمایز شوید. شما می‌‌توانید از این برند نشان دادن دانش و مهارت خود در زمینه تخصص خود استفاده کنید. از بسیاری جهات، نام تجاری شخصی شما همان چیزی است که شما را به یاد ماندنی می‌‌کند.

این نام تجاری شخصی شما است که به شما کمک می‌‌کند از هزاران نفر دیگر مانند خود متمایز شوید. «استیو جابز» قبل از این که اپل حتی به خوبی شناخته شود، از نام تجاری شخصی استفاده می‌‌کرد تا خود را به عنوان چهره اپل متمایز کند. به همین ترتیب، مارک شخصی «ایلان ماسک» احتمالاً بهتر از مارک تجاری تسلا شناخته شده است.

گام‌‌ های لازم برای ساخت برند شخصی

اگر به بحث آموزش پرسنال برندینگ نگاه کنیم، با مباحث متعددی روبه‌رو خواهیم شد که نیاز به تلاش بسیار دارند. اما اگر بخواهیم این مورد را به صورت موردی معرفی کنیم گام‌‌های زیر از اصلی‌‌ترین موارد نحوه برند سازی شخصی هستند. در مورد داستان برند بیشتر بدانید.

گام 1: کدام ارزش ‌‌ها برای شما مهم هستند؟

ارزش‌‌های شما زمانی خود را نشان می‌‌دهند که می خواهید درمورد مسائل مختلف تصمیم‌‌گیری کنید. در واقع مسائلی که ذهن شما را درگیر می‌‌کنند و خط قرمز شما هستند، ارزش محسوب می‌‌شوند. مواردی مانند خانواده، مسائل اخلاقی، پول و غیره از این دست هستند. در این راستا قبل از هر چیز با پاسخ به سؤال ” پرسونال برند چیست” و مدنظر قرار دادن اهداف و ارزش‌ها می‌توانید زمینه لازم را برای تولید پرسونال برند فراهم سازید. زیرا تا ارزش و معیار مشخصی برای زمینه فعالیت خود مشخص نکنید، نمی‌توانید در مسیر آن حرکت کرده و به نتیجه نهایی دست یابید.

اهمیت برندسازی

گام 2: ارزش‌‌ ها را اولویت ‌‌بندی کنید

وقتی ارزش‌‌هایتان را استخراج کردید خواهید دید که همگی به یک اندازه مهم نیستند. بنابراین باید آن‌‌ها را براساس اهمیت اولویت‌‌بندی کنید. برای این کار خود را در شرایط مختلف تصمیم‌‌گیری قرار دهید و از خود بپرسید که کدام ارزش اول به ذهن شما می‌‌رسد. اولویت بندی ارزش‌ها یکی از نکات مهم و ارزشمند برای برند سازی شخصی است.

همواره چندین ارزش را مدنظر قرار دهید و با توجه به علاقه و زمینه فعالیت آن‌ها را طبقه بندی کنید. زیرا در طول مسیر برند سازی ممکن است با یک سری موانع و مشکلات روبرو شوید. از این رو می‌توانید ارزش‌های بعدی را جایگزین ارزش اولیه نموده و در مسیر آن نسبت به برند سازی اقدام کنید. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت داشتن چندین ارزش به طبع بهتر از یک ارزش است و گامی مؤثر در جهت پیشبرد اهداف شما محسوب می‌گردد.

گام 3: علاقه‌‌مندی ‌‌های خود را دنبال کنید

کارهایی که بدون خستگی و با علاقه انجام می‌‌دهید کدام است. نکته اصلی برندسازی شخصی همین مورد است. ما باید بتوانید اهداف خود را در راستای علاقه‌‌مندی‌‌های‌تان تنظیم کنید. این‌‌ها کارهایی هستند که حتی اگر برای شما عایدی مالی نداشته باشد، آن را با اشتیاق انجام می‌‌دهید. . همان طور که در ابتدا نیز به آن اشاره کردیم، اگر افراد با توجه به علاقه و توانایی خود نسبت به برند سازی شخصی (پرسونال برند) اقدام کنند، قطعاً زودتر به نتیجه می‌رسند و موفق خواهند شد. اما بالعکس اگر برند سازی شخصی صرفاً به منظور داشتن یک نام و نشان انحصاری باشد، مسلماً نتیجه مطلوب و مناسبی نخواهد داشت.

گام 4: شخصیت خود را بشناسید

شاید تصور کنید همین که اخلاق و رفتار خود را می‌‌شناسید کافی است. بحث شخصیت شناسی بسیار پیچیده است و پیش از هر اقدامی باید خود را کامل و به خوبی بشناسید و به توسعه فردی بپردازید پس از این که از دید خود به شناخت رسیدید، خود را جای دیگران گذاشته و از بیرون به خود نگاه کنید. با نگاهی گذرا به زندگی و شخصیت کارآفرینان موفق و صاحبان برندهای مشهور خواهید دید که این افراد ابتدا خود را شناخته‌اند و با توجه به ویژگی‌های شخصیتی و مهارتی نسبت به برند سازی شخصی اقدام نموده‌اند.

گام 5: هدف خود را مشخص کنید

منظورمان از این هدف، آن کسی است که شما می‌‌خواهید به او تبدیل شوید. درواقع باید جایگاهی که می‌خواهید به آن برسید را مشخص کنید. بنابراین تمرکز خود را معطوف این موضوع کنید که در زندگی‌‌ حرفه‌‌ای و شخصی به دنبال چه چیزی هستید. . قطعاً بدون هدف هیچ کاری مثمر ثمر نخواهد بود. در زمینه برند سازی شخصی نیز می‌بایست برای خود یک هدف مشخص کنید و بر اساس آن در زمینه ساخت یک پرسونال برند گام بردارید.

البته به یاد داشته باشید که هرچه اهداف شما به روز تر و با نیاز جامعه هم‌خوانی بیشتری داشته باشد، زودتر به نتیجه خواهید رسید. در این راه ممکن است با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه شوید؛ امید خود را از دست ندهید و با بررسی نقاط ضعف و موانع در مسیر برند سازی، آن‌ها را حذف کنید و به راه خود ادامه دهید.

پرسونال برند چیست

گام 6: شغل ایده‌‌آل شما چیست

حال باید مشخص کنید که در کدام حوزه می‌‌خواهید فعالیت کنید. به این ترتیب کار پرسنال برندینگ به مرحله جدی‌‌تری وارد می‌‌شود، چرا که شغلی که انتخاب می‌‌کنید، کاری است که باید در آن خود را به جهان نشان دهید. در این زمینه می توان از بیل گیتس با نام تجاری مایکروسافت نام برد. این شخص با داشتن پشتکار و مهارت امروزه یکی از بهترین و معروف‌ترین برندهای تولید کننده نرم افزار و سخت افزار در دنیا به شمار می‌آید.

شما نیز می‌توانید با بررسی و مشخص نمودن شغل ایدئال خود نسبت به ساخت یک برند شخصی اقدام نمایید. البته به یاد داشته باشید شغل ایدئال حتماً نباید مرتبط با رشته تحصیلی باشد، شما می‌توانید بر اساس علاقه، مهارت و تخصص خود یک شغل مشخص و مناسب برای خود برگزینید.

گام 7: تطبیق آینده دل خواه با ارزش‌‌ ها

به یاد بیاورید که در گام‌‌های قبلی، ارزش‌‌های خود را اولویت‌‌بندی کردید. حال با در دست داشتن اطلاعات مربوط به شغل ایده‌‌آل و انطباق این دو با هم به نتیجه برسید که این دو موضوع نسبت به هم چه جایگاهی دارند. برای مثال اگر خانواده اولویت اول شما است، باید در شغل شما جایی برای استراحت کافی و وقت‌گذرانی با آن‌‌ها وجود داشته باشد.

پرسنال برندینگ

گام 8: رابطه‌‌ های جدید ایجاد کنید

شما باید با افراد جدید ارتباط بگیرید تا بتوانید خود را به دیگران بشناسانید. ارتباطات اجتماعی بخشی از زندگی است و در زندگی کاری افرادی که به دنبال پرسنال برندینگ هستند، اهمیت بیشتری دارد.

گام 9: یک وب سایت شخصی بسازید

حال وقت آن رسیده است که وارد عمل شوید. با راه‌‌اندازی وب سایت می‌‌توانید خود را به دیگران نشان داده و افکار، عقاید و کار خود را به اشتراک بگذارید. به این ترتیب در یادها نیز خواهید ماند. شما می‌توانید با طراحی و ساخت وب سایت محصول و خدمات خود را در معرض دید مخاطبین قرار دهید. از آنجایی که امروزه اکثر افراد به‌وسیله گوشی‌های هوشمند و کامپیوتر در اینترنت و فضای مجازی فعالیت دارند، زودتر به نتیجه خواهید رسید.

علاوه بر این می‌توانید نام و نشان تجاری یا پرسونال برند خود را در زیر عکس‌ها و مطالب ارائه شده در سایت قرار دهید. در این صورت با انتشار مطالب و تصاویر، نام برند شخصی شما نیز در اختیار مخاطبین بیشتری قرار می‌گیرد.

گام 10: در شبکه ‌‌های اجتماعی فعال باشید

شبکه‌‌های اجتماعی به دلیل این که کاربران زیادی دارند، بستری خوب برای معرفی شما هستند. با چنین فعالیت‌‌هایی می‌‌توانید وب سایت خود را نیز تبلیغ کرده و به افزایش ترافیک آن کمک کنید.

گام 11: امضای ایمیلی داشته باشد

برای برندسازی و ترویج برند خود ممکن است نیاز باشد از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید. ارسال کمپین‌‌ها از طریق ایمیل روشی مرسوم است. اگر بتوانید در ایمیل خود آدرس سایت، شماره تلفن و راه‌‌های ارتباطی دیگر را قرار دهید، در برقراری ارتباط مشتری بالقوه با شما مؤثر خواهد بود.

اگر میخواهید بیشتر در مورد ایمیل مارکتینگ بدانید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله مزایای ایمیل مارکتینگ را مطالعه کنید.

بوم برند شخصی چیست؟

بوم برند شخصی یکی از اصطلاحاتی است که بحث ساخت برند پرسنال به آن برمی‌‌خوریم. بوم کسب و کار به چهارچوبی گفته می‌‌شود که افکار و عقاید و اهداف شخص یا مجموعه در آن جمع‌آوری شده است. بوم‌ها روشی برای برنامه‌‌ریزی برند هستند.

بوم برند شخصی

ساخت برند مانند هر کار دیگری که در حوزه کسب و کار انجام می‌شود، نیازمند داشتن یک استراتژی مناسب است. بوم برند شخصی، قالبی تغییریافته از بوم کسب و کار است، که به منظور ساخت برند و مراحل و استراتژی آن تدوین می‌‌شود. بوم برند کاملاً تصویری و گرافیکی است و بدون هیچ ابهامی اجزای کار ار معرفی می‌‌کند.

سخن پایانی

اگر می‌‌خواهید روی پای خود بایستید و شغل مستقلی داشته باشید، باید شناخته شوید. به این منظور بهترین کار ساخت برندی است که مختص شما باشد و بتوانید با استفاده از آن برای خود بازاریابی کرده و افراد دیگر را به کار خود علاقه‌‌مند کنید. آن چه در این مقاله در توضیح “پرسونال برندینگ چیست” مطالعه کردید، می‌‌تواند درمورد هر کسب و کاری که می‌‌خواهید راه‌‌اندازی کنید به شما کمک کند. خود را بشناسید، هدف خود را بشناسید و سپس برای ساخت برندتان شروع به کار و تلاش کنید.

بازگشت به لیست

10 دیدگاه در “پرسونال برند چیست + 14 کاربرد اصلی پرسونال برند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *