بازاریابی و فروش

0 تا 100 برندسازی شخصی [Personal branding]

برندسازی شخصی [Personal branding]

مردم اغلب از تمایل به بهبود برندسازی شخصی خود صحبت می‌‌کنند. شما بدون شک می‌‌دانید که یک مارک تجاری یا برند چیست. ما هر وقت بحث بازاریابی را انجام می‌‌دهیم به طور مرتب به مارک‌‌ها و برندها مراجعه می‌‌کنیم و داستان آن‌‌ها را می‌‌خوانیم. اما احتمالاً خودمان زیاد به داشتن برند فکر نمی‌‌کنیم.

ایده «برندسازی شخصی» برای اکثر مردم غیر معمول است. اما در این دوره‌‌ای که ما در آن زندگی می‌‌کنیم، که همه چیز، چه خوب و چه بد، برای همیشه در اینترنت ماندگار هستند، می‌‌توان برند شخصی را بیش از هر زمان دیگری مهم دانست. در این مقاله به این موضوع می‌‌پردازیم که برندسازی شخصی چیست و چگونه انجام می‌‌شود.

پرسنال برند شما ( برندسازی شخصی ) چیست؟

برندینگ آن چیزی است که شما سعی می‌‌کنید از خود نشان بدهید. ترکیبی از مهارت‌‌ها، شخصیت، گفته‌ها و ناگفته‌‌ها و تجربیات شما می‌‌توانند این برند برای‌تان را بسازند. افراد از برندسازی شخصی برای متمایز کردن خود از دیگران استفاده می‌‌کنند.

پرسنال برند

اگر در کار برندسازی موفق عمل کنید، می‌‌توانید آن را با کسب و کار خود گره بزنید. از نظر حرفه‌‌ای، نام تجاری شخصی شما تصویری است که مردم از شما می‌‌بینند. این می‌‌تواند ترکیبی از نحوه نگاه آن‌‌ها به شما در زندگی واقعی، نحوه نمایش رسانه‌‌ها از شما و برداشتی باشد که مردم از اطلاعات موجود در مورد شما در اینترنت کسب می‌‌کنند.

در سال‌‌های گذشته پرسنال برند افراد به کارت ویزیت آن‌‌ها خلاصه می‌‌شد، اما در دنیای امروز که هر کار کوچکی بحثی بزرگ در دنیای مجازی ایجاد می‌‌کند، افراد راحت‌‌تر و بیشتر شناخته می‌‌شوند.

چرا افراد می‌‌خواهند برند شخصی داشته باشند؟

داشتن برندی برای خود، به شما کمک می‌‌کند حرفه‌‌ای عمل کنید. برند شخصی شما را آن طور که می‌خواهید به دیگران می‌‌شناساند. به این ترتیب خواهید توانست نقاط قوت و احساسات خود را برجسته کنید. مردم به افرادی اعتماد می‌‌کنند، که فکر می‌‌کنند می‌‌شناسند.

برای مثال در زمان انتخابات، کاندیدها سعی می‌‌کنند خود را آن گونه که می‌‌خواهند بشناسانند. بنابراین در زمان رأی‌‌گیری افراد به آن چه حس کرده‌‌اند توجه می‌‌کنند، تا جهت‌‌گیری‌‌های سیاسی کاندیدها.

چرا برندسازی اهمیت دارد؟

اگر می‌‌خواهید تأثیرگذار شناخته شوید، باید یک برند شخصی قوی همراه با استراتژی کاربردی ایجاد کنید. پرسنال برند شما به شما کمک می‌‌کند تا از دیگران متمایز شوید. شما می‌‌توانید از این برند نشان دادن دانش و مهارت خود در زمینه تخصص خود استفاده کنید. از بسیاری جهات، نام تجاری شخصی شما همان چیزی است که شما را به یاد ماندنی می‌‌کند.

این نام تجاری شخصی شما است که به شما کمک می‌‌کند از هزاران نفر دیگر مانند خود متمایز شوید. «استیو جابز» قبل از این که اپل حتی به خوبی شناخته شود، از نام تجاری شخصی استفاده می‌‌کرد تا خود را به عنوان چهره اپل متمایز کند. به همین ترتیب، مارک شخصی «ایلان ماسک» احتمالاً بهتر از مارک تجاری تسلا شناخته شده است.

گام‌‌ های لازم برای ساخت برند شخصی

اگر به بحث آموزش پرسنال برندینگ نگاه کنیم، با مباحث متعددی روبه‌رو خواهیم شد که نیاز به تلاش بسیار دارند. اما اگر بخواهیم این مورد را به صورت موردی معرفی کنیم گام‌‌های زیر از اصلی‌‌ترین موارد هستند.

گام 1: کدام ارزش ‌‌ها برای شما مهم هستند؟

ارزش‌‌های شما زمانی خود را نشان می‌‌دهند که می خواهید درمورد مسائل مختلف تصمیم‌‌گیری کنید. در واقع مسائلی که ذهن شما را درگیر می‌‌کنند و خط قرمز شما هستند، ارزش محسوب می‌‌شوند. مواردی مانند خانواده، مسائل اخلاقی، پول و غیره از این دست هستند.

اهمیت برندسازی

گام 2: ارزش‌‌ ها را اولویت ‌‌بندی کنید

وقتی ارزش‌‌هایتان را استخراج کردید خواهید دید که همگی به یک اندازه مهم نیستند. بنابراین باید آن‌‌ها را براساس اهمیت اولویت‌‌بندی کنید. برای این کار خود را در شرایط مختلف تصمیم‌‌گیری قرار دهید و از خود بپرسید که کدام ارزش اول به ذهن شما می‌‌رسد.

گام 3: علاقه‌‌مندی ‌‌های خود را دنبال کنید

کارهایی که بدون خستگی و با علاقه انجام می‌‌دهید کدام است. نکته اصلی برندسازی شخصی همین مورد است. ما باید بتوانید اهداف خود را در راستای علاقه‌‌مندی‌‌های‌تان تنظیم کنید. این‌‌ها کارهایی هستند که حتی اگر برای شما عایدی مالی نداشته باشد، آن را با اشتیاق انجام می‌‌دهید.

گام 4: شخصیت خود را بشناسید

شاید تصور کنید همین که اخلاق و رفتار خود را می‌‌شناسید کافی است. بحث شخصیت شناسی بسیار پیچیده است و پیش از هر اقدامی باید خود را کامل و به خوبی بشناسید و به توسعه فردی بپردازید پس از این که از دید خود به شناخت رسیدید، خود را جای دیگران گذاشته و از بیرون به خود نگاه کنید.

گام 5: هدف خود را مشخص کنید

منظورمان از این هدف، آن کسی است که شما می‌‌خواهید به او تبدیل شوید. درواقع باید جایگاهی که می‌خواهید به آن برسید را مشخص کنید. بنابراین تمرکز خود را معطوف این موضوع کنید که در زندگی‌‌ حرفه‌‌ای و شخصی به دنبال چه چیزی هستید.

گام 6: شغل ایده‌‌آل شما چیست

حال باید مشخص کنید که در کدام حوزه می‌‌خواهید فعالیت کنید. به این ترتیب کار پرسنال برندینگ به مرحله جدی‌‌تری وارد می‌‌شود، چرا که شغلی که انتخاب می‌‌کنید، کاری است که باید در آن خود را به جهان نشان دهید.

گام 7: تطبیق آینده دل خواه با ارزش‌‌ ها

به یاد بیاورید که در گام‌‌های قبلی، ارزش‌‌های خود را اولویت‌‌بندی کردید. حال با در دست داشتن اطلاعات مربوط به شغل ایده‌‌آل و انطباق این دو با هم به نتیجه برسید که این دو موضوع نسبت به هم چه جایگاهی دارند. برای مثال اگر خانواده اولویت اول شما است، باید در شغل شما جایی برای استراحت کافی و وقت‌گذرانی با آن‌‌ها وجود داشته باشد.

پرسنال برندینگ

گام 8: رابطه‌‌ های جدید ایجاد کنید

شما باید با افراد جدید ارتباط بگیرید تا بتوانید خود را به دیگران بشناسانید. ارتباطات اجتماعی بخشی از زندگی است و در زندگی کاری افرادی که به دنبال پرسنال برندینگ هستند، اهمیت بیشتری دارد.

گام 9: یک وب سایت شخصی بسازید

حال وقت آن رسیده است که وارد عمل شوید. با راه‌‌اندازی وب سایت می‌‌توانید خود را به دیگران نشان داده و افکار، عقاید و کار خود را به اشتراک بگذارید. به این ترتیب در یادها نیز خواهید ماند.

گام 10: در شبکه ‌‌های اجتماعی فعال باشید

شبکه‌‌های اجتماعی به دلیل این که کاربران زیادی دارند، بستری خوب برای معرفی شما هستند. با چنین فعالیت‌‌هایی می‌‌توانید وب سایت خود را نیز تبلیغ کرده و به افزایش ترافیک آن کمک کنید.

گام 11: امضای ایمیلی داشته باشد

برای برندسازی و ترویج برند خود ممکن است نیاز باشد از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید. ارسال کمپین‌‌ها از طریق ایمیل روشی مرسوم است. اگر بتوانید در ایمیل خود آدرس سایت، شماره تلفن و راه‌‌های ارتباطی دیگر را قرار دهید، در برقراری ارتباط مشتری بالقوه با شما مؤثر خواهد بود.

بوم برند شخصی چیست؟

بوم برند شخصی یکی از اصطلاحاتی است که بحث ساخت برند پرسنال به آن برمی‌‌خوریم. بوم کسب و کار به چهارچوبی گفته می‌‌شود که افکار و عقاید و اهداف شخص یا مجموعه در آن جمع‌آوری شده است. بوم‌ها روشی برای برنامه‌‌ریزی برند هستند.

بوم برند شخصی

ساخت برند مانند هر کار دیگری که در حوزه کسب و کار انجام می‌شود، نیازمند داشتن یک استراتژی مناسب است. بوم برند شخصی، قالبی تغییریافته از بوم کسب و کار است، که به منظور ساخت برند و مراحل و استراتژی آن تدوین می‌‌شود. بوم برند کاملاً تصویری و گرافیکی است و بدون هیچ ابهامی اجزای کار ار معرفی می‌‌کند.

سخن پایانی

اگر می‌‌خواهید روی پای خود بایستید و شغل مستقلی داشته باشید، باید شناخته شوید. به این منظور بهترین کار ساخت برندی است که مختص شما باشد و بتوانید با استفاده از آن برای خود بازاریابی کرده و افراد دیگر را به کار خود علاقه‌‌مند کنید. آن چه در این مقاله مطالعه کردید، می‌‌تواند درمورد هر کسب و کاری که می‌‌خواهید راه‌‌اندازی کنید به شما کمک کند. خود را بشناسید، هدف خود را بشناسید و سپس برای ساخت برندتان شروع به کار و تلاش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *