بازاریابی و فروش

روش های بازاریابی | 10 تکنیک برتر بازاریابی

روش‌های بازاریابی

یکی از مهم‌ترین نکات در ایجاد یک کسب و کار موفق، توجه صحیح به روش‌ های بازاریابی است. قطعاً اگر روش‌ها و تکنیک‌های مهم در بازاریابی را به شکلی صحیح یاد نگیرید، کسب و کار شما دچار رکود و در نهایت شکست خواهد شد. برخی از افراد فکر می‌کنند که باید تمامی روش‌ های بازاریابی را در مواجه با مشتری اجرا کنند تا بتوانند به کسب و کاری پرسود برسند، اما هرگز این‌گونه نیست، بلکه باید قدرت تفکیک هر یک از تکنیک‌های بازاریابی را بدانید تا موفقیت را تجربه کنید.

بازاریابی (Marketing) چیست؟

برای تعریف بازاریابی یا مارکتینگ، می‌توان گفت که رابطه بین محصولات ارائه شده توسط یک برند و مشتریان است. گاهی ممکن است شیوه بازاریابی به گونه‌ای باشد که افراد معمولی جامعه را به سمت محصول خود جذب کنیم یا اینکه هدف ما فروش صنعتی باشد. در واقع نوع محصول ما، تعیین خواهد کرد که چه نوع شیوه بازاریابی را اجرا کنیم تا موفقیت کسب کنیم.

پس از تحقیق در مورد روش‌ های بازاریابی که از مشتریان بخش‌های مختلف انجام شده است، به روش‌ های بازاریابی مدرن رسیدیم که بر طبق اصول روان‌شناختی از مشتری است. همین اصل کمک می‌کند تا تمرکز برندهای مختلف تنها بر روی برخی از این روش‌ها جلب شود تا اینکه تمامی روش‌ها را اجرا کنند.

به همین دلیل سعی شده تا روش‌ های بازاریابی را به‌صورت تفکیک شده بیان کنیم تا بدانید از کدام روش در فروش محصول خود استفاده کنید. پیشنهاد می شود مطلب ما در خصوص مراحل بازاریابی  و استراتژی بازاریابی را بخوانید.

روشهای بازاریابی شرکت های خدماتی
انواع روش های بازاریابی

• بازاریابی حسی (Sensitive Marketing)

یکی از مهم‌ترین روش‌ های بازاریابی موفق، بازاریابی حسی است. در این نوع روش، معمولاً به‌جای اینکه تنها جلوه‌های بصری و شنیداری را در مشتری تحریک کنید، سعی می‌کنید تا ارتباط حسی میان مشتری و کالای خود را ایجاد کنید. به‌عنوان مثال می‌توان گفت که اگر یک مغازه لوازم خانگی دارید و تمرکز در فروش کولر گازی را دارید، علاوه بر زیباسازی و طراحی خوب محل کسب خود، باید سعی کند تا با خنک ‌کردن مغازه خود، این حس را برای مشتری ایجاد کنید که محصول شما به کمک او خواهد آمد و بدون صرف انرژی زیاد، مشتری را به خرید کالای خود قانع کنید.

• بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)

این روش نیز در واقع پله‌ای بالاتر از بازاریابی حسی است. به این دلیل که در بازاریابی درون‌گرا برای جذب مشتریان به برند و کالای خود، باید تبلیغات را گسترده‌تر کنید. درواقع این روش، یکی از انواع روش‌ های بازاریابی موفق است که مشتری را مانند آهنربا جذب کالا و خدمات شما می‌کند.

در واقع در این روش، تمرکز و هدف بر روی تولید محتوای بسیار ارزشمند و تنها بر اساس سلایق مشتریان است. به این نحو که با تولید محتوای ارزشمند و قرار دادن آن در سایت فروش یا ارسال به ایمیل شخصی کاربران و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مشتری محور مانند اینستاگرام است. در بازاریابی درون‌گرا، هدف تبلیغات بیش از اندازه نیست و تنها محتوایی که مخاطب و مشتری به آن نیاز دارد در معرض نمایش قرار داده خواهد شد.

این روش اگر به درستی انجام شود، یکی از روش‌ های بازاریابی موفق به حساب می‌آید. البته کلید موفقیت در این روش، تنها توجه به اولویت‌های مشتری است تا به یک بازی برد برد برسید و مشتریان ثابت برای خود بسازید.

• بازاریابی برون‌گرا (Out Bound Marketing)

به‌جرئت می‌توان گفت بازاریابی برون‌گرا موفق‌ترین نوع مارکتینگ به حساب می‌آید. بااینکه این روش جزو قدیمی‌ترین روش‌ها است اما نیاز به هزینه و گستردگی زیاد در تبلیغات دارد تا اینکه بتواند مشتری‌ها را به خود جذب کند. بازاریابی برون‌گرا درواقع به تبلیغ محصول در گوگل، انواع بیلبوردها، رسانه‌های صوتی و تصویری و تبلیغات چاپی می‌پردازد.

به گفته کارشناسان مارکتتینگ، تکنیک برتر بازاریابی هنوز هم در حوالی همین نوع بازاریابی قرار دارد. در واقع وقتی مشتری یا مخاطب محصولات شما، تبلیغات برند مورد نظر خود را در سطح شهر و بقیه جاها می‌بینند، به‌صورت ناخودآگاه در ذهن آن‌ها اطمینانی حاصل می‌شود تا به خرید محصول شما روی بیاورند. البته توجه کنید که مراکز تولیدی کوچک معمولاً از پس هزینه‌های سرسام‌آور این روش برنمی‌آیند و به روش‌ های بازاریابی دیگر روی می‌آورند.

• بازاریابی B2C

یکی از بهترین روش‌ های بازاریابی شرکت‌های خدماتی، بازاریابی B2C است. در روش‌های قبلی، سعی شد تا در ارتباط با بازاریابی شرکت‌های بزرگ‌تر صحبت کنیم. اما در این نوع بازاریابی، تمرکز بر روی ارائه محصول بدون واسطه به مشتری یا مخاطب کالای شما است و می‌توان فروشگاه‌های کوچک فیزیکی یا آنلاین مانند دیجی‌کالا را یکی از انواع این بازاریابی معرفی کرد که به موفقیت بزرگی در این زمینه رسیده است.

در واقع این روش به تبلیغات بیش از اندازه نیاز ندارد و مخاطب یا مشتری احتیاج دارد که بیشتر راجع به محصول بداند تا اینکه در ارتباط با موارد جانبی با او صحبت شود. شیوه بازاریابی B2C، تحریک احساسات مشتری است تا به راحتی بتواند خرید خود را انجام دهد و از آن پشیمان نشود.

• بازاریابی B2B

این نوع بازاریابی نیز برای شرکت‌های خدماتی استفاده می‌شود اما نه برای اینکه به‌طور مستقیم به افراد جامعه کالایی را به فروش برساند. بلکه این شرکت‌ها معمولاً مصارف صنعتی دارند و کالای خود را تنها به شرکت‌ها و کارخانه‌های دیگر می‌فروشند. پس تبلیغات در سطح شهر یا رسانه‌های صوتی و تصویری اصلاً ملاک چنین بازاریابی نیست.

این نوع شرکت‌ها به دلیل داشتن مشتریان مخصوص به خود، همواره باید روش بازاریابی را در پیش بگیرند تا از رقبای خود پیشی بگیرند و زیان نبینند. در این حالت، معمولاً این شرکت‌ها سفارش‌های با حجم بالا و از تعداد فروشنده کم دریافت می‌کنند و به همین دلیل باید امتیازات زیادی بدهند تا در بازار باقی بمانند.

روش های بازاریابی موفق
8 تکنیک برتر بازاریابی

• تبلیغات متفاوت نسبت به رقبا
توجه کنید که رقبای شما نیز در بحث بازاریابی فعالیتی را خواهند داشت و در این‌جا، متفاوت بودن و عملکرد صحیح در بازاریابی، شما را چند گام از رقبایتان پیش خواهد انداخت. پس حتماً به دنبال یک ایده خلاقانه در بازاریابی باشید.

• ارائه تخفیفات برای محصولات
یکی از تکنیک‌های بسیار مهم و اصولی در جذب مشتری، ارائه تخفیف بر روی محصولات است. به‌صورت کلی تخفیفات می‌توانند واقعی یا تصنعی باشند. در تخفیفات تصنعی، برخی فروشگاه‌ها، قیمت را کمی بالاتر درج می‌کنند و با ارائه تخفیف، محصول خود را به قیمت واقعی می‌فروشند. اما توصیه می‌شود تا چنین کاری را هرگز انجام ندهید زیرا در این صورت، به‌مرور زمان مشتریان خود را از دست خواهید داد.

• قهرمان‌سازی از مدیران شرکت

معمولاً یکی از روش‌ های بازاریابی مدرن که به تازگی نیز باب شده است، قهرمان‌سازی از تأسیس کننده شرکت است. به‌این صورت که با ساختن یک داستان قهرمانانه و تلاش مدیر برند، سعی می‌کنند تا برند را در اذهان عمومی بسیار خوب جلوه دهند تا میزان فروش شرکت افزایش پیدا کند.

• ایجاد راه‌های ارتباطی با مشتری
یکی از تکنیک‌های طلایی دیگر در بحث بازاریابی، ایجاد ارتباط بین مشتری با شرکت است. به این صورت که با پاسخ دادن به نظرات مشتریان در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر و سایر اپلیکیشن‌های مشتری مدار، گام بزرگی در موفقیت بردارید.

• از تفاوت‌های خود با رقبا صحبت کنید
• طراحی محتوای ارزشمند در وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی
• ایجاد قرعه‌کشی و اهدای هدایای ارزشمند به مشتریان
• برگزاری مسابقات در شبکه‌های اجتماعی

و در آخر…
اگر روش‌ها و تکنیک‌های مهم در بازاریابی را به شکلی صحیح آموزش نبینید، کسب‌وکار شما دچار رکود و در نهایت شکست خواهد شد. گاهی ممکن است، روش‌ های بازاریابی به‌گونه‌ای باشد که افراد معمولی جامعه را به سمت محصول خود جذب کنیم یا اینکه هدف ما فروش صنعتی باشد. درواقع نوع محصول ما، تعیین خواهد کرد که چه نوع شیوه بازاریابی را اجرا کنیم تا موفقیت را کسب کنیم.

به‌جرئت می‌توان گفت بازاریابی برون‌گرا موفق‌ترین نوع مارکتینگ به حساب می‌آید. با اینکه این روش جزو قدیمی‌ترین روش‌ها است اما نیاز به هزینه و گستردگی زیاد در تبلیغات دارد تا اینکه بتواند مشتری‌ها را به خود جذب کند. انواع استراتژی‌های بازاریابی و  را در مقاله ای دیگر به تشریح توضیح داده ایم.

بازگشت به لیست