بازاریابی و فروش

نرم افزار crm چیست؟ + مزایا + کاربرد

نرم افزار crm چیست؟

نرم افزار CRM چیست؟

نرم افزار CRM یا نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری، ابزاری است که به مجموعه شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای بی‌نظیر را در اختیار مشتریان خود ارائه دهید. با این نرم‌ افزار می‌توانید تصویر کاملی از تعاملات مشتریان، پیگیری فروش، ایجاد روابط بهتر، سازماندهی و اولویت‌بندی فرصت‎های خود و تسهیل همکاری بین تیم‌های مختلف را ارائه دهید. این ساده‌ترین پاسخ به این پرسش است که نرم افزار crm چیست؟

جالب است بدانید که نرم افزار CRM از اواسط دهه 1990 به وجود آمد اما از دهه‌ گذشته شهرت بسیاری در بین کسب و کارهای مختلف پیدا کرده است.

مطالب پیشنهادی:   12 دلیل شکست کسب و کارهای اینترنتی (ایرانی و خارجی)

چرا کسب و کار شما به نرم افزار CRM نیاز دارد؟

اگر مدیریت فروش، بازاریابی و ارتباط با مشتری برای شما مشکل است، شاید وقت آن رسیده تا با نرم افزارهای تجاری مثل CRM آشنا شوید. برای پاسخ به سوال بالا در ادامه به کاربردهای نرم افزار CRM می‌پردازیم. پیشنهاد می شود مطلب ما در خصوص انواع crm و مدیریت ارتباط با مشتری را مطالعه نمایید.

نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری

کاربرد نرم افزار CRM چیست؟

⦁ پیشگیری از بی‌نظمی و اتلاف وقت
وقتی اطلاعات مشتری شما در برگه‌ها و دفاتر مختلف، کارت ویزیت و یادداشت‌هایی که در طول ملاقات با مشتری برداشته‌اید، پخش باشد. جمع‌آوری این داده ها و درک آنها زمان و دقت زیادی می‌طلبد.

⦁ توجه به جزئیات و پیگیری دقیق
متمرکز نبودن داده‌ها در یک برنامه خاص، سبب می‌شود تا فروشندگان نتوانند با توجه به افزایش تعداد مشتریان، همه جزئیات را به صورت دقیق پیگیری و بررسی کنند.

⦁ تقویت ارتباط و هماهنگی
بازاریابی و فروش دو مقوله مرتبط با یکدیگرند و در صورت هر گونه عدم هماهنگی و قطع این جریان در کار، به هر دو گروه خلل وارد می‌شود.

⦁ بستن معامله با جدیدترین تغییرات
اگر در زمینه‌ای نمایندگی فروش دارید، تقریبا غیر ممکن است که بتوانید همه افراد مجموعه خود را به طور همزمان در جریان وضعیت معامله قرار دهید یا اسنادی مانند سفارشات فروش و فاکتورها را برای آنان بفرستید.

⦁ افزایش رضایت مشتری
اطلاعات پراکنده سبب می‌شود تا یافتن الگوها و شخصی سازی، تعاملات شما با مشتریان را دشوار سازد. عدم رضایت مشتریان موجب می‌شود تا رقبایتان روز به روز قوی‌تر شده و عملکرد شما به شدت ضعیف شود.

انتقال اطلاعات مشتری و فرآیندهای تجاری شما به یک پلتفرم جدید می‎تواند کمی دلهره آور باشد! به طوری که شاید از خود بپرسید آیا این نرم افزار برای کسب و کار من مناسب است؟ چقدر برایم هزینه دارد؟ نکند با رشد کسب و کارم مجبور شوم تمام اطلاعات را به نرم افزاری جدید منتقل کنم؟
جای هیچگونه نگرانی نیست ما نرم افزار CRM را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید مدیریت کسب و کار خود را به آسانی در اختیار بگیرید.

مطالب پیشنهادی:   استراتژی بازاریابی و عناصر اصلی آن چیست؟

بهترین نرم افزار CRM

امروزه ده‌ها نرم افزار CRM وجود دارد که لازم است بهترین آن را بر اساس کسب و کار خود و اهدافتان برگزینید. برای اینکه بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید در جدول زیر به بررسی و مقایسه برخی از انواع نرم افزار CRM در سال جاری اشاره خواهیم کرد.
AGILE CRM STREAK CRM INSIGHTLY PIPEDRIVE ZOHO CRM HUBSPOT CRM
جزو 20 CRM برتر نیست جزو 20 CRM برتر نیست جزو 20 CRM برتر نیست 91 درصد رضایتمندی 78 درصد رضایتمندی 97 درصد رضایتمندی (رتبه 1) CRM در رنگینگ
G2
4 از 5 4.5 از 5 4 از 5 4.5 از 5 4 از 5 4.5 از 5 امتیاز مردمی (8000 نفر)
رتبه بندی نشده است رتبه بندی نشده است 9.4 از 10 9.5 از 10 9.4 از 10 9.8 از
10
(رتبه 1) رتبه بندی نرم افزار CRM بر اساس امور مالی آنلاین
تا 25000 نفر نامحدود تا 2500 نفر نامحدود تا 50000 نفر تا 100000 نفر محدودیت پذیرش مخاطب
2GB برای هر کاربر نامحدود تا 200GB رایگاه 2GB برای هر کاربر نامحدود نامحدود ذخیره سازی داده‌هامقایسه Agile CRM در برابر HubSpot CRM مقایسه Insightly CRM دربرابر HubSpot CRM مقایسه Zoho CRM در برابر HubSpot CRM مقایسه CRM ها

*بر اساس جدول بالا و مقایسه‌های صورت گرفته، HubSpot CRM یکی از بهترین نرم افزارهای CRM می‌باشد.

مزایای نرم افزار CRM چیست؟

مزایای نرم افزار CRM چیست؟

⦁ سازماندهی اطلاعات
CRM به شما کمک می‌کند تا اطلاعات مربوط به همه مشتریان دسته بندی شده و مشخص شود که مشتری با چه کسی صحبت کرده و به چه موضوعی پرداخته است. در فروش، این اطلاعات تیم را هماهنگ می‌کند تا روند فروش بدون مشکل اجرا شود.

⦁ دسترسی کامل به گزارشات
CRM به شما کمک می‌کند تا معیارهایی مانند ایمیل‌های ارسال شده، تماس های گرفته شده، جلسات انجام شده و معاملات بسته شده، پیگیری شوند تا عملکرد تیم و نقاط قوت و ضعف مشخص شود.

⦁ پیش بینی فروش
CRM به شما کمک می‌کند تا میزان فروش و درآمد تا حدودی مشخص شود.

⦁ گروه بندی مشتریان
CRM به شما کمک می‌کند تا مشتریان بر اساس موقعیت جغرافیایی، معامله، تاریخ بستن معامله و سایر موارد دسته بندی شوند.

⦁ سنجش فرایند فروش
CRM به شما کمک می‌کند تا با بررسی داده هایی که از فرایند فروش در این سیستم جمع‌آوری شده‌ اند، با به کارگیری استراتژی‌های مختلف و حذف راه حل‌های ناکارآمد کسب و کار شما به مراتب شروع به رشد کند.

⦁ رضایت کارکنان مجموعه
در صورتی که اطلاعات نامنظم باشند کارکنان مجموعه را احتمالا دچار سردرگمی خواهند کرد. CRM، کار زیر مجموعه شما را راحت‌تر خواهد کرد. این بدان معناست، زمانی را که آن‌ها می‌خواهند صرف سازمان‌دهی کارها به صورت دستی کنند، با وجود این نرم افزار به مسائل دیگری می‌پردازند که به شدت عملکرد کارمندان را تقویت خواهد کرد.

⦁ افزایش درامد و کاهش اتلاف وقت
بدون شک افزایش درامد همان مسئله‌ای است که اکثر ما رویای آن را در سر داریم. هرکدام از مزایای ذکر شده در قسمت بالا سبب می‌شود تا درامد شما افزایش یابد و با زمانبندی دقیق و با برنامه پیش بروید.

⦁ امنیت داده ها
مطمئن باشید که تمام اطلاعات شما در مراکز داده محفوظ خواهد ماند و توسط مکانیسم‌های امنیتی هم به صورت فیزیکی و هم به صورت دیجیتالی محافظت می‌شود.

⦁ دسترسی آسان
تنها با یک موبایل و چند کلیک می‌توانید به راحتی با تیم و مشتریان خود در ارتباط باشید، در جلسه‌ها حاضر شوید و اطلاعات کافی را به دست آورید.

نرم افزار crm چیست؟

امکانات نرم افزار CRM

⦁ امکان ایجاد تقویم وظایف کارمندان و ارجاع وظایف به آن‌ها
⦁ ثبت قرارهای ملاقات و تماس‌های تلفنی
⦁ دسترسی به بانک اطلاعات
⦁ قابلیت ضمیمه کردن فایل برای افراد مختلف
⦁ امکان بررسی سوابق ارتباطی
⦁ ایجاد راه‌های ارتباطی بین مشتریان
⦁ تشخیص موقعیت‌ جغرافیایی مشتریان و پراکندگی منطقه‌ای
⦁ امکان ثبت تماس‌های تلفنی
⦁ نمایش تمامی فعالیت‌های انجام شده و کنسل شده
⦁ امکان مشاهده ساعت کاری کارمندان
⦁ قابلیت ثبت یادداشت برای کاربران
⦁ ورود اطلاعات از فایل اکسل به نرم افزار CRM
⦁ امکان دسته بندی داده‌ها
⦁ ورود اطلاعات از نرم افزار CRM به فایل اکسل
⦁ امکان جستجوی پیشرفته و سریع برای کارفرمایان و مشتریان

مطالب پیشنهادی:   اتوماسیون بازاریابی چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

در پایان باید گفت که نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری CRM بینش عمیق‌تری به شما می‌دهد که با دیدی وسیع‌تر به کسب و کار خود نگاه کنید و مدیریت آن را به دست بگیرید. این موارد می‌تواند رضایت مشتری و فروش بیشتر را به همراه داشته باشد.

دقت داشته باشید که فرقی نمی‌کند کسب و کار شما کوچک باشد یا بزرگ. در هر صورت می‌توانید برای بهبود عملکرد خود، نظم بخشیدن به فرایند کار و جلوگیری از سردرگمی روی امکانات نرم افزار crm حساب ویژه‌ای باز کنید. فقط باید دقت داشته باشید که میان انواع نرم افزار crm بهترین گزینه را انتخاب کنید.

همچنین بدانید که بهترین نرم افزار crm نرم افزاری است که نیازهای خاص شما را پوشش دهد. چون کاربرد نرم افزار crm بستگی به حجم و ابعاد کار شما و توسعه‌ای که قرار است در ادامه به بیزنس خود بدهید دارد. مقاله ما در خصوص مدیریت پروژه چیست را مطالعه کنید.

بازگشت به لیست