بازاریابی و فروش

برگزاری وبینار | ایجاد وبینار

برگزاری وبینار

با توجه به پیشرفت چشمگیر در حوزه فناوری اطلاعات شاهد افزایش برگزاری انواع کلاس‌ها و دوره‌ها به صورت مجازی و آنلاین هستیم. تا جایی که امروزه کمتر کسی است که با مفاهیم و روش برگزاری کلاس‌های مجازی و از راه دور آشنایی نداشته باشد. اگر بخواهیم به طور تخصصی و ویژه به این روش نگاه کنیم می‌توان این برنامه یا نرم‌افزار کاربردی را وبینار نامید.

علاوه بر این شیوع ویروس کرونا در یکی دو سال اخیر سبب شده تا برگزاری وبینار در اولویت کار اکثر مؤسسه‌ها و مراکز آموزشی به خصوص مدارس و دانشگاه‌ها قرار گیرد. برای ایجاد وبینار در جهت تدریس و آموزش دانش‌آموزان و دانشجویان می‌بایست اصول و قوانین این نرم‌افزار به خوبی اجرا شود؛ تا بتوان بیشترین بهره‌وری را از آن داشت. در غیر این صورت ایجاد وبینار رایگان نیز نمی‌تواند آن طور که باید و شاید مثمر ثمر باشد. در ادامه قصد داریم با بیان ویژگی، مزایا، نحوه استفاده و دیگر اصول مورد نیاز برای برگزاری وبینار شما را با این برنامه پرکاربرد آشنا سازیم.

برگزاری وبیناروبینار چیست؟

وبینار یعنی چه ؟ به طور کلی به کلاس، دوره، سمینار یا هر رویداد آنلاین وبینار گفته می‌شود. وبینار مخفف عبارت Web-based seminar است و در محیط وب و با استفاده از اینترنت و نرم‌افزارهای مورد نیاز به صورت آنلاین (زنده)، تعاملی بین دو طرف برگزار می‌شود. وبینار برای ارتباط بین افراد در کلاس آنلاین، سمینار آنلاین، دوره مجازی، کلاس مجازی و … برگزار می‌گردد. البته توجه داشته باشید که در برگزاری وبینار به هیچ عنوان محدودیت زمانی و مکانی وجود ندارد؛ بنابراین افراد مختلف از اقصی نقاط جهان می‌توانند به صورت آنلاین و هم‌زمان با یکدیگر یک ارتباط پیوسته و تعاملی مثبت داشته باشند. اکثر شما شاهد بهره‌وری از این راهکار تعامل نوین در هیئت دولت و دیگر بخش‌های اجرایی کشور هستید.

امروزه اکثر فعالیت‌های سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه به صورت آنلاین و از راه دور برگزار می‌گردد. ایجاد وبینار در این راستا سبب شده تا اکثر بهره برداری‌ها، جلسات، بازدیدها … به صورت غیر حضوری و آنلاین انجام شود.

وبینار با داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد نظیر عدم محدودیت زمانی و مکانی و همچنین صرفه جویی در وقت و هزینه‌ها سبب ایجاد یک تعامل بهینه و یکپارچه شده است. به همین دلیل در اکثر کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، شرکت‌ها، مؤسسات اداری، آموزشی و … از وبینار برای برگزاری جلسات، همایش‌ها، دوره‌های آموزشی و … استفاده می‌کنند.

هزینه برگزاری وبینار
مزایای وبینار

وبینار به عنوان یکی از روش‌های نوظهور و بهینه در اجرای دوره‌های آموزشی مجازی، سمینارها و کارگاه مختلف نسبت به روش‌های حضوری و قدیمی از مزایای بسیاری برخوردار است.
در اینجا به مهم‌ترین مزایای وبینار اشاره می‌کنیم:

– عدم نیاز به حضور در یک مکان خاص و مشخص؛ همواره برای حضور در کلاس‌ها، دوره‌های آموزشی، سمینارها و … افراد می‌بایست به کلاس یا سالن اجتماعات رفته و در کلاس‌های مورد نظر شرکت کنند. اما در وبینار و دیگر کلاس‌های آنلاین این محدودیت مکانی وجود ندارد. افراد می‌توانند در خانه، کافی نت، کافی‌شاپ، شرکت و حتی هنگام سفر و گردش در کلاس‌های مجازی شرکت کنند. البته برای این کار باید اینترنت، لپ تاپ یا گوشی هوشمند در اختیار داشته باشید.
– صرفه جویی در هزینه‌ها؛ هزینه برگزاری کلاس‌های آنلاین و دوره‌های مجازی به نسبت از کلاس‌های حضوری کمتر است. علاوه بر این با حضور در این دوره‌های مجازی هیچ هزینه‌ای بابت رفت و آمد پرداخت نمی‌کنید و همین امر باعث صرفه جویی بهینه در هزینه و وقت شما خواهد شد. به عبارت دیگر هزینه برگزاری وبینار به نسبت از سایر کلاس‌های حضوری کمتر است.
– صرفه جویی در زمان و افزایش وقت مفید برای رسیدگی به دیگر امور روزمره؛ با برگزاری وبینار به جهت اینکه نیاز به حضور فیزیکی و حضوری در محل برگزاری دوره‌های آنلاین وجود ندارد؛ تا حد بسیار زیادی در وقت صرفه جویی می‌شود. در سال تحصیلی 1400 – 1399 وزارت آموزش و پرورش بستری فراهم نمود تا با ایجاد وبینار رایگان یک تعامل مفید و اساسی بین معلم و دانش‌آموزش صورت پذیرد که با بهبود یادگیری دانش‌آموزان در زمینه تحصیلی و آموزشی، رضایت والدین نیز از فضای ایجاد شده به منظور رونق آموزشی افزایش یافت. به عبارت دیگر بدون اینکه نیاز به حضور فیزیکی دانش‌آموزان در کلاس درس باشد، آنها از درون خانه‌هایشان در کلاس درس حضور پیدا می‌کردند. علاوه بر این در هزینه ایاب‌وذهاب و سرویس مدارس نیز صرفه جویی گردید.
– دسترسی یکپارچه و منظم به فایل‌ها و جزوات آموزشی؛ در کلاس و دوره‌های آموزشی حضوری حین شروع یا بعد از تمام شدن کلاس فایل‌های درسی و آموزشی به منظور کپی کردن در اختیار افراد قرار می‌گیرد. اما در وبینار، شخص برگزار کننده فایل یا جزوه خاص را در یک لحظه در اختیار تمامی افراد قرار می‌دهد. در این مورد نیز به میزان زیادی در هزینه‌های چاپ و تکثیر صرفه جویی می‌گردد.
– دسترسی کامل به ویدئوی کلاس وبینار برگزار شده؛ در کلاس و دوره‌های حضوری به دلیل فراهم نبودن شرایط فیلم برداری کمتر می‌توان یک ویدئوی مستند و با کیفیت از کلاس ارائه نمود. اما با برگزاری وبینار می‌توانید همواره یک ویدئوی کامل و منظم از کلاس یا دوره برگزار شده در اختیار مخاطب قرار داده یا برای دوره‌های بعد به صورت آرشیو ذخیره سازی نمود.
– کسب درآمد با ایجاد وبینار؛ شما به راحتی می‌توانید با برگزاری وبینار دانش، مهارت و هنر خود را در اختیار دیگران قرار دهید و درآمد کسب کنید. البته به یاد داشته باشید با توجه به گستردگی و تنوع در دانش و مهارت افراد هزینه برگزاری وبینار با توجه به رشته، زمینه آموزشی و زمان آن متفاوت خواهد بود.

هرچه مطلب ارائه شده توسط شما جدیدتر باشد و طرح و ایده نوینی در آن عرضه نمایید؛ به طبع میزان استقبال مخاطب از کلاس و دوره‌های شما بیشتر شده و می‌توانید درآمد بیشتری کسب کنید. در نیمه دوم سال 1399 افراد زیادی با ارائه دوره‌های آموزشی در خصوص نحوه کار و خرید و فروش در بورس و اوراق بهادار، نوسان گیری، خرید عرضه اولیه و … موفق به کسب درآمدهای فراوانی در این زمینه شدند.

ایجاد وبینار رایگان
امکانات لازم برای برگزاری وبینار

برای ایجاد وبینار می‌بایست یک دستگاه، کامپیوتر شخصی (PC)، لپ تاب، گوشی، تبلت و … در اختیار داشته باشید. پس از آن با اتصال دستگاهتان به اینترنت با سرعت بالا می‌توانید در کلاس‌های وبینار و آنلاین شرکت کنید. علاوه بر این برای افزایش کیفیت صدا از یک هدست یا میکروفن مناسب و با کیفیت بالا استفاده کنید، زیرا پس از تصویر میزان و کیفیت صدا در برگزاری وبینار از اهمیت بالایی برخوردار است.

انواع وبینار

1- وبینار زنده: همان گونه که از نام آن مشخص است، این مدل از وبینار به صورت زنده و پخش مستقیم برگزار می‌گردد؛ بنابراین می‌توان با بهره‌وری بیشتر بستر مناسبی برای تعامل بهتر بین اعضای شرکت کننده در وبینار فراهم ساخت. زیرا مخاطب می‌تواند به صورت آنی سؤال خود را مطرح نموده و در مدت زمان کوتاهی پاسخ خود را دریافت نماید.

نکته: ایجاد وبینار و کلاس‌های آنلاین میزان خطا و تقلب به وسیله افراد شرکت کننده در وبینار را به صفر رسانده است. به همین جهت می‌توان وبینار را یکی از برنامه‌های مفید و مؤثر در ارائه کلاس درس مجازی و آنلاین به شمار آورد.

2- وبینارهای از پیش ضبط شده: این مدل از وبینار از قبل ضبط شده و در زمان مشخص در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد. برای افزایش بهره‌وری از این روش با تکرار آن در چند زمان مختلف بستری فراهم شده تا همه بتوانند در دوره‌ها ثبت نام نموده و از آنها استفاده کنند.

ایجاد وبینار

استفاده از وبینار در کسب و کار

وبینار همچنین می‌تواند در کسب و کارهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:
1- استفاده از وبینار به عنوان یک ابزار بازاریابی و فروش
با ثبت نام و برگزاری وبینار می‌توانید کالا یا محصولات خود را به فروش برسانید. این روش از بازاریابی آنلاین نه تنها در شرکت‌های بزرگ، بلکه برای کسب و کارهای کوچک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش با استفاده از فنون و استراتژی‌های بازاریابی می‌توانید تعداد مخاطبان خود را افزایش داده و بیش از گذشته در زمینه کاری خود موفق شوید. علاوه بر این با افزایش عرضه و تقاضا می‌توانید درآمد بیشتری کسب کرده و کسب و کارتان را گسترش دهید.

2- ارائه محتوای رایگان و بدون تبلیغ برای توسعه روابط
در این روش می‌توانید با ارائه وبینارهای زنده و از پیش ضبط شده به صورت ریگان در اختیار افراد، مخاطبان خود را افزایش دهید. در این راستا روابط شما از سطح شهر و استان فراتر رفته و حتی می‌توانید در حد کشوری و بین‌المللی فعالیت داشته باشید.

3- برگزاری جلسات پرسش و پاسخ زنده
یکی از روش‌های کارآمد و پربازده در زمینه کسب درآمد از طریق وبینار، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ زنده است. با برگزاری وبینار از این طریق می‌توانید درآمد بیشتری نسبت به دو روش قبل کسب نمایید. با توجه به اینکه هزینه برگزاری وبینار از این طریق بیشتر از سایر روش‌ها است؛ می‌بایست خلاقیت و استراتژی‌های بازاریابی نوین در روند اجرای وبینار به کار گرفته شود. البته توجه داشته باشید که با ایجاد وبینار رایگان نمی‌توانید از طریق برگزاری این جلسات کسب درآمد کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *