دیجیتال مارکتینگ

ویدیو مارکتینگ چیست + معایب و مرایا ویدیو مارکتینگ

ویدیو مارکتینگ

بازاریابی ویدیویی به معنای استفاده از ویدیو‌ به منظور تبلیغ، بازاریابی محصول و یا معرفی خدمات یک شرکت است. این ویدیوها می‌توانند به منظور افزایش تعامل با مشتریان و یا آموزش شیوه مصرف محصولات در راستای جذب مخاطب تولید شوند. بازاریابی ویدیویی به عنوان استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرد.

در سال 2017 ویدیو مارکتینگ در بالای لیست تاکتیک‌های موثر در بازاریابی قرار گرفت و در سال 2018و 2019 ویدیو از یک تاکتیک منحصر‌به‌فرد بازاریابی به یک استراتژی تجاری تبدیل شد. در حال حاضر ویدیو مارکتینگ یکی از برترین راه‌های تبلیغاتی است و با گذشت زمان نیز در میان مردم از محبوبیت بیشتری برخوردار می‌شود.

استقبال مردم از ویدیو مارکتینگ و ویدیوهای تبلیغاتی به قدری بالا است که این روزها به منظور ساخت یک تبلیغ با کیفیت دیگر صاحبین تجارت‌ها حاضراند هزینه‌های بسیار گزافی را پرداخت کنند. با توجه به تأثیر ویدیو مارکتینگ و بازاریابی ویدیویی بر مردم ما تصمیم گرفتیم تا در طول این مقاله با شما در خصوص اینکه ویدیو مارکتینگ چیست و چه مزایا و معایبی دارد با شما صحبت کنیم. اگر میخواهید بیشتر در زمینه smm بدانید به شما پیشنهاد میکنیم مقاله بازاریابی شبکه اجتماعی را مطالعه کنید.

ویدیو مارکتینگ چیست

ویدیو مارکتینگ چیست؟

بازاریابی ویدیویی چیست؟ ارائه یک تعریف جامع برای بازاریابی ویدیویی و یا همان ویدیو مارکتینگ کار اصلاً دشواری نیست. ویدیو مارکتینگ به صورت خیلی ساده به معنای استفاده از فیلم برای تبلیغ و یا بازاریابی یک نام تجاری، محصول و یا خدمات است. به زبان بسیار ساده‌تر هنگامی که شما از یک ویدیو به منظور بازاریابی مارک، محصول و یا خدمات استفاده می‌کنید ارتباط قوی با مردم برقرار می‌سازید زیرا در طول این ویدیوها همواره در حال ارائه آموزش‌هایی در خصوص کسب و کارتان هستید و به نوعی با مردم تعامل برقرار می‌کنید.

در واقع اصولا فیلم‌هایی که به منظور بازاریابی ویدیویی تولید می‌شوند فیلم‌هایی کوتاه و چند دقیقه‌ای هستند که در آن‌ها یا یک محصول معرفی می‌شود یا در آن آموزشی برای درک بهتر مشتریان ارائه می‌گردد و یا اقدام به معرفی یک تجارت یا خدمات خاصی می‌کنند.

مطالب پیشنهادی:   پادکست چیست و چگونه پادکست بسازیم؟

اهمیت ویدئو مارکتینگ چیست؟

این روزها دیگر تنها مشاغل نیستند که تمایل دارند تا از ویدیو به‌عنوان وسیله‌ای برای بازاریابی و معرفی برندشان به مردم استفاده کنند، مشتریان نیز بیشتر تمایل دارند تا پیام‌های بازاریابی را به صورت ویدیوی تماشا کنند. بر اساس آخرین تحقیقات صورت گرفته بیش از ۵۰ درصد از مشتریان تبلیغات ویدیویی را به انواع دیگر محتواهای یک مارک تجاری ترجیح می‌دهند. طبق یک نظرسنجی در خصوص دلیل اهمیت ویدیو مارکتیگ نتایج جالب زیر به دست آمده است:

 •  76٪ از مشاغلی که از ویدیو در بازاریابی خود استفاده کرده‌اند می‌گویند که این امر منجر به ROI (نرخ بازگشت سرمایه) مناسبی می‌شود.
 •  93٪ مشاغل معتقد بودند که استفاده از ویدیو مارکتینگ باعث افزایش درک کاربران از محصول یا خدمات آن‌ها می‌شود.
 •  72٪ از مشاغل دیگر که از این نوع بازاریابی استفاده کرده بودند نیز می‌گویند که این امر نرخ تبدیل وب سایت آن‌ها را به طرز چشمگیری بهبود بخشیده است.

اهمیت ویدیو مارکتینگ چیست

استفاده از فیلم‌ها در بازاریابی توانست انقلابی در چگونگی برقراری ارتباط برندها با مشتریان ایجاد کند. این فیلم‌ها نحوه فروش یک مارک تجاری، نحوه خرید مشتریان، نحوه مصرف مصرف‌کنندگان و حتی نحوه ارتباط تیم‌های خدماتی با مشتریان را تغییر داده‌اند.

کسب و کارها و تجارت‌ها این روزها دیگر از ویدئوها پست‌های رسانه‌های اجتماعی (برای برقراری تعامل با مخاطبان)، وبلاگ‌ها (برای حفظ خوانندگان بیشتر) و حتی در ایمیل‌ها (برای حمایت از فعالیت‌های بازاریابی خود) استفاده می‌کنند. پس با توجه به همه این موارد باید متوجه شده باشید که ویدیوها نقش به‌سزایی در بازاریابی و جذب مشتری دارند.

انواع محتواهای ویدیویی

به منظور ساخت ویدئو مارکتینگ دیگر لازم نیست که حتماً یک متخصص و خالق محتوای ویدیویی باشید. با توجه به کیفیت بالای دوربین‌های گوشی‌های هوشمند در عصر جدید دیگر ساخت چنین ویدیوهایی کار اصلا سخت و دشواری نیست.شما به منظور ساخت یک ویدیوی تبلیغاتی دیگر نیازی به استفاده از دوربین‌های پیشرفته، نورپردازی حرفه‌ای و یا حتی یک گروه فیلمبرداری تخصصی ندارید و تنها کافی است روی محتوای فیلم‌های‌تان تمرکز کنید تا بتوانید ذهن مخاطبین را مشغول به خود نگه دارید.

به منظور کمک به شما دوستان عزیز ما در این بخش از مقاله ۴ نوع مختلف بازاریابی ویدیویی را به شما معرفی می‌کنیم که به تنهایی می‌توانید شروع به ساخت آن‌ها کنید.

 •  فیلم‌ های آموزشی

در عصر تکنولوژی که ما در آن زندگی می‌کنیم دیگر دانستن و کسب مهارت‌های جدید مسئله‌ای است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. فیلم‌های آموزشی می‌توانند همانند کلاس‌های خصوصی مطالب مفید را به خوبی به ما بیاموزند. تولید فیلم‌های آموزش دیجیتال مارکتینگ به منظور بازاریابی ویدیویی باعث ایجاد نوعی اعتماد بین شما و مخاطب‌تان می‌شود، زیرا شما با تولید این گونه فیلم‌ها در حال معرفی خود به‌عنوان یک متخصص در صنعت مورد نظر هستید.

مطالب پیشنهادی:   8 ایده برای هایلایت اینستاگرام + روش ساخت هایلایت اینستاگرام
 •  فیلم‌ هایی در خصوص معرفی شرکت

این‌گونه فیلم‌ها به نمایش هرچه بهتر شخصیت شرکت شما کمک می‌کنند. این نوع از ویدیوهای بازرگانی می‌توانند به راحتی بین یک کسب و کار با سرمایه کم  و مردم اعتماد ایجاد کنند به ویژه اگر بتوانید به خوبی در این فیلم‌ها نشان دهید که کمپانی و یا شرکت شما همواره به ارزش‌های خود متعهد است. استفاده از این نوع فیلم‌ها حتی برای استخدام نیروهای جدید نیز بسیار عالی عمل می‌کند.

 •  فیلم های معرفی و آزمایش محصول

این گونه تبلیغات ویدیویی به شما کمک می‌کنند تا علاوه‌بر به نمایش گذاشتن محصولاتتان بتوانید علاقه‌مندان در این زمینه را نیز به خود جذب کنید. فیلم‌های آزمایشی تهیه شده از محصولات می‌توانند به بینندگان کمک کنند تا از نحوه کار کرد محصول شما آگاه شوند و خیلی بهتر بتوانند محصولاتتان را درک کنند.

انواع محتواهای ویدیویی

در واقع در این فیلم‌ها شما باید بر روی ویژگی‌های محصولاتتان تمرکز کنید و به مخاطبان نشان دهید که این محصولات چه کارهایی می‌توانند انجام دهند.شما می‌توانید از فیلم‌هایی بدون هرگونه روایت و یا فیلمی با نقد و بررسی استفاده کنید. برای مثال نخستین‌بار نسپرسو برای توضیح ویژگی‌های دستگاه قهوه ساز جدید خود از یک فیلم کوتاه بدون هر گونه روایت استفاده کرد.

 • فیلم های توصیفی

در این نوع از  استراتژی بازاریابی ویدیویی شما باید گواهی‌هایی را به مردم نشان دهید که به آن‌ها ثابت کنید شرکت و یا تجارت شما میان مردم محبوب است. این نوع فیلم‌ها می‌توانند به طرز چشمگیری باعث اعتماد مشتریان به تجارت شما گردند. این گونه ویدیوها کمک می‌کنند تا برای مثال اگر شخصی در حال تحقیق در مورد محصولاتی از شما و رقیب‌تان است هنگام مشاهده این تبلیغات و مشاهده گواهی‌های اطمینان مردم از کسب و کار شما تجارت شما را برگزیند. اگر میخواهید در مورد استراتژی اطلاعات بیشتری داشته باشید به شما پیشنهاد میکنیم مقاله استراتژی چیست را مطالعه کنید.

مزایای ویدیو مارکتینگ

حال که دیگر با مفهوم ویدیو مارکتینگ و انواع آن آشنا شدید دیگر زمان آن است تا شما را از مزایای شگفت‌انگیز این نوع از بازاریابی آگاه سازیم. برخی از مزایای ویدیو مارکتینگ عبارتند از:

 • تاثیر مثبت روی سئو

استفاده از تبلیغات ویدیویی می‌تواند رتبه‌بندی موتور جست‌وجو و حتی نرخ کلیک سایت شما را به میزان زیادی افزایش دهد. به عبارتی وجود یک ویدیو در سایت شما می‌تواند در زمینه سئو سایت معجزه کند.

 • برانگیخته کردن احساسات مشتریان

استفاده از ویدیو به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید از طریق موسیقی موجود در آن مستقیماً به مرکز احساسی مغز مشتریان خود متصل شوید. در واقع این یک حقیقت است که انسان با محتوای ویدیویی خیلی راحت‌تر از محتوای متنی ارتباط برقرار می‌کند.

 • ایجاد اعتبار

همان‌طور که در بخش‌های قبلی نیز برای‌تان توضیح دادیم شما با ساخت ویدیوی تبلیغاتی برای برند، محصولات و خدمات خود قادر هستید تا نسبت به رقبای خود اعتبار بیشتری در میان مشتریان کسب کنید و خود را پیشرو در صنعتی که در آن مشغول هستید معرفی کنید.

ازجمله معایب ویدیو مارکتینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  تولید ویدیو در زمینه مارکتینگ به هزینه و زمان زیادی نیاز دارد.
 •  این حوزه در مارکتینگ یک کار بسیار تخصصی است.
 •  به دلیل سرعت پایین اینترنت بسیاری از مخاطبان تمایلی به تماشای این ویدیو ندارند.

مزایای ویدیو مارکتینگ چیست

نتیجه‌ گیری

ما در این مقاله با شما در خصوص ویدیو مارکتینگ صحبت کردیم. با توجه به گرایش مردم به محتوای تبلیغاتی ویدیویی این روزها دیگر اکثر کسب و کارها به دنبال بازاریابی ویدیویی هستند و این نوع از بازاریابی را نسبت به سایر روش‌ها ترجیح می‌دهند.

ما در این مقاله سعی کردیم تا علاوه‌بر توضیح اهمیت ویدیو مارکتینگ و معرفی مزایای آن، انواع محتواهای ویدیویی را نیز به شما معرفی کنیم. امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله در خصوص ویدیو مارکتینگ مورد پسندتان واقع شود در آینده مورد استفاده‌تان قرار گیرد. مقاله مرتبط با اس ام اس مارکتینگ را مطالعه نمایید.

مطالب پیشنهادی:   بازاریابی ویروسی (Viral marketing) چیست؟ + معایب و مزایا بازاریابی ویروسی

برخی سوالات متداول:

بازگشت به لیست

6 دیدگاه در “ویدیو مارکتینگ چیست + معایب و مرایا ویدیو مارکتینگ

 1. مجید محمدی گفت:

  تولید محتوای ویدیویی کار دشواری هستش. اما در رشد کسب و کار تاثیر بسیار زیادی دارد. ویدیو مارکتینگ رو شرکت ها باید در اولویت تولید محتوا و بازاریابی محتوایی قرار بدن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *