بازاریابی و فروش

بازاریابی چیست (Marketing چیست؟) + کاربرد و تعاریف

3

برای موفق شدن در هر کسب و کاری، نیاز دارید تا ترفندهای مربوط به آن را بیاموزید. درواقع واژه بازاریابی یا مارکتینگ، فوت و فن موفق شدن در کسب و کار را به شما آموزش خواهد داد. در همین راستا نیز باید در ابتدا سعی کنید تا به سؤال بازاریابی چیست؟ به‌درستی پاسخ دهید تا بتوانید اتفاق‌های بسیار خوبی برای خود و شغلتان رقم بزنید و رقبای خود را حذف کنید.

بازاریابی چیست؟

همه شما می‌دانید که برای تعریف بازاریابی Marketing چیست؟ می‌توان گفت که یک اصل جدایی‌ناپذیر در رونق‌ هر کسب و کار و هدفی است. به همین دلیل، در تعریف بازاریابی باید گفت که با استفاده از یک ترفند، مشتری یا مخاطب را باید جذب کالای خود کنید و احساس نیاز را در مشتری یا مخاطب خود ایجاد کنید.

مطالب پیشنهادی:   اتوماسیون بازاریابی چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟
بازاریابی معمولاً تعاریف زیادی دارد و می‌توان گفت که هر کس که در زمینه مارکتینگ حرفی برای گفتن داشته باشد، از دید خود به این ماجرا نگاه کرده است و توضیحاتی را در این‌ باره بیان کرده است.

⦁ دیدگاه سلی فالکو: امروزه، در واقع بازاریابی تمرکز بر مشتری نهایی برای خرید محصول را دارد، که این امر توسط شبکه‌های اجتماعی گوناگون در حال تحقق یافتن است. همچنین او در تعریف بازاریابی بیان کرده است که، هدف مارکتینگ شناخت محصول نهایی برای مشتری است.

دیدگاه رنه بلادگت ( Renee Blodgett ): در واقع تعریف مارکتینگ به این مبحث اشاره دارد که بازاریابی یک کانال دوسویه میان مشتری و محصول است که در همین راستا نیز باید اطلاعات مربوط به محصول به مخاطبان انتقال یابد. درواقع بازاریابی به علایق، هیجانات و نیازات مشتری بسیار توجه می‌کند. بر همین اساس نیز، بازاریابی امری زمان‌بر است تا مشتری بتواند به محصول شما اعتماد کند و تبدیل به هوادار شما شود. در واقع طی شدن مسیر مشتری به هوادار، مهم‌ترین گامی است که باید در سؤال بازاریابی چیست؟ به آن توجه شود.

⦁ دیدگاه لیزا بایر ( Lisa Buyer ): برای تعریف بازاریابی، می‌توان گفت که شما باید بتوانید پیامی را طراحی کنید تا آن را به فرد مناسب برسانید. اگر بخواهیم این مقوله را بازتر کنیم، باید بگوییم که این طراحی پیام و اطلاعات محصول، می‌تواند خیلی ساده یا خیلی پر سر و صدا مانند تبلیغات در رادیو و تلویزیون یا بیلبوردهای شهر باشد، اما هرچه ایده شما به سمت سادگی در بازاریابی و تبلیغ محصول پیش برود، تعریف بهتری از بازاریابی را داشته‌اید.

دیدگاه توبی بلومبرگ ( Toby Bloomberg ): او بیان کرد که دکتر کاتلر می‌گوید، تعریف بازاریابی دیدگاه متفاوتی دارد. این دیدگاه بیان می‌کند که شما نباید تنها به معرفی محصول برای مخاطب بپردازید، زیرا ممکن است مخاطب شما اصلا علاقه‌ای به محصول شما پیدا نکند. در همین راستا، شما باید در هر بستری که هستید، با توجه به علایق مشتریان، کالای خود را تبلیغ کنید. به‌عنوان مثال بازاریابی، می‌توان گفت که در شبکه‌ی اجتماعی مانند توییتر، نیازها کاملاً متفاوت از یک سایت بازی آنلاین است و باید تقسیم‌بندی در نوع بازاریابی به بهترین شکل صورت گیرد.

برای اینکه بخواهیم به سؤال بازاریابی چیست؟ بهترین پاسخ را بدهیم، باید بگوییم که هنر ایجاد ارتباط بین مشتری و کالا است. پیشنهاد می شود درباره  انواع بازاریابی بخوانید.

تعریف بازاریابی

بازاریابی شامل چه فعالیت‌هایی می‌شود؟

برندسازی شخصی ( Personal Branding ): یکی از بخش‌های بسیار مهم در مارکتینگ، برندسازی برای افراد مشهور است. مارکتینگ تنها برای مبحث محصولات خلاصه نمی‌شود و برای افراد مشهور نیز بسیار کاربردی است. می‌توان گفت که افراد مشهور با برندسازی در شبکه‌های اجتماعی، آنقدر معروف می‌شوند که برای انجام فعالیت‌های هنرمندانه، دستمزد بسیار بالایی را دریافت کنند. برای مثال بازاریابی در زمینه برند سازی، میشل اوباما توانسته است تا به فرد مهمی در نویسندگی تبدیل شود.

⦁ گردشگری: درواقع، صنعت گردشگری، یکی دیگر از بخش‌های مهمی است که برای بقا به مارکتینگ نیاز دارد. در واقع، اکثر کشورهای جوان، سعی دارند تا با استفاده از یک تعریف بازاریابی قوی، افراد را از بقیه کشورهای جهان، به سرزمین خود بکشانند و از این راه کسب درآمد کنند. به‌طور مثال: دبی، توانسته تا از بی‌ارزش‌ترین مکان دنیا یعنی ریگ‌ها و بیابان‌ها، با ساخت مکان‌های گردشگری و ساختمان‌های بلند، از تعریف مارکتینگ، به بهترین نحو ممکن بهره‌برداری کند.

⦁ محصولات و کالاها: همان‌طور که می‌دانید، ساده‌ترین بخش در بازاریابی نیز به مارکتینگ کالا یا محصولات برمی‌گردد. بر همین اساس نیز، تعریف بازاریابی چیست؟ از محصولات و کالاها استارت خورد و به سایر صنایع و بخش‌ها نیز منتقل شد.

⦁ ایده‌های خلاقانه: یکی از دلایل اصلی ظهور ایده‌های خلاقانه، مارکتینگ است. با به وجود آمدن هر یک از روش‌های بازاریابی، درواقع ایده‌ای کلید خورده است و در همین راستا نیز مارکتینگ در خلق ایده نیز موفق بوده است.

مطالب پیشنهادی:   بازاریابی چیست (Marketing چیست؟) + کاربرد و تعاریف
”]

گام‌های اصلی بازاریابی چیست؟

می‌توان گفت که هر بازاریابی موفقی به 5 گام خلاصه می‌شود که عبارت است از:
گام اول: در گام اول باید بر روی مسائل و اهداف شرکت تمرکز کرد که چگونه می‌خواهد محصولات را برای مشتریان منتشر کند.
گام دوم: در این مرحله، شما باید با استفاده از تحقیقاتی که در ارتباط با نحوه بازاریابی در مرحله اول انجام دادید، به بخش‌بندی بازار ( Segmentation )، هدف‌گذاری ( Targeting )، و موقعیت‌یابی ( Positioning ) بپردازید. این مرحله به STP نیز معروف است.
گام سوم: پس از این مرحله، نوبت به آن می‌رسد تا اطلاعاتی در ارتباط با کالا مانند: قیمت ( Price )، نوع محصول ( Product ) و نحوه انتشار ( Prom ) آن به‌دست آورد.
گام چهارم: در این مرحله که جزو مهم‌ترین مراحل بازاریابی نیز به‌حساب می‌آید، باید اطلاعات به‌دست آورده شده از مراحل قبل را با ساختن یک تیم بسیار قوی و کارکشته، به مرحله اجرایی شدن برسانیم و رابطه تنگاتنگی میان مشتری و محصول ایجاد کنیم.
گام پنجم: در این مرحله نیز که به مرحله آخر معروف است، به کنترل تمامی فرآیندها از ابتدا تاکنون می‌پردازید و اصلاحات نهایی را برای بازاریابی انجام می‌دهید.

تعریف بازاریابی Marketing چیست ؟

چرا دانستن تعریف بازاریابی Marketing مهم است؟

⦁ پیشی گرفتن از رقبا
طبیعتاً بسیاری از افرادی که وارد یک حرفه‌ای می‌شوند، به‌صورت کامل تعریف مارکتینگ را فرا نمی‌گیرند، به همین دلیل نیز فوت و فن کسب موفقیت را نمی‌دانند و به راحتی می‌توانید از آن‌ها پیشی بگیرید و کسب و کار خود را روز به روز گسترش دهید تا به رقیبی بی‌بدیل تبدیل شوید.

⦁ جذب مشتریان زیاد
همچنین با یادگیری دقیق تعریف بازاریابی، متوجه خواهید شد که باید اطلاعات کامل و بی‌نقص به مشتری بدهید و به اصطلاح برای او ارزش قائل شوید، همین کار شما نوعی بازاریابی محسوب خواهد شد و به جذب مشتری کمک شایانی خواهد کرد.

⦁ افزایش میزان فروش
با پاسخ به سؤال بازاریابی چیست؟ به راحتی می‌توانید ایده‌های خلاقانه‌ای را در نظر بگیرید و با استفاده از روش‌های بازاریابی که شامل: بازاریابی آنلاین، بازاریابی دهان به دهان، بازاریابی درون‌گرا و بازاریابی برونگرا، می‌شود، رابطه حسی خوبی میان کالا و مشتری برقرار کنید و به افزایش میزان فروش برسید. لازم به ذکر است که علاقه‌مند هستید تا در ارتباط با روش‌های بازاریابی مطالب بیشتری را بدانید، می‌توانید با جستجو در همین سایت، به این مطلب دست پیدا کنید.

مطالب پیشنهادی:   بازاریاب کیست؟ | بررسی میانگین درآمد ماهیانه بازاریابی

و در آخر…
برای شروع یک کسب و کار موفق، باید در ابتدا سعی کنید تا به سؤال بازاریابی چیست؟ به‌درستی پاسخ دهید تا بتوانید اتفاق‌های بسیار خوبی برای خود و شغلتان رقم بزنید و رقبای خود را حذف کنید. در تعریف بازاریابی باید گفت که با استفاده از یک ترفند، مشتری یا مخاطب را باید جذب کالای خود کنید و احساس نیاز را در مشتری یا مخاطب خود ایجاد کنید. یکی از بخش‌های بسیار مهم در مارکتینگ، برند سازی برای افراد مشهور است. همچنین توجه کنید که مارکتینگ تنها برای مبحث محصولات خلاصه نمی‌شود و برای افراد مشهور نیز بسیار کاربردی است.

بازگشت به لیست