دیجیتال مارکتینگ

سئو چیست؟ + اهمیت seo

سئو چیست

 این روزها که افراد کسب و کار خود را به صورت آنلاین درآورده‌‌‌اند و رقابت بسیار بیشتر از شکل سنتی به چشم می‌‌‌آید، یکی از سؤالات پرتکراری که معمولاً پرسیده می‌‌‌شود این است که سئو چیست. اگر افراد می خواهند در کار خود موفق شوند، باید بتوانند زودتر از سایرین و در موقعیتی بهتر از رقبای خود دیده شوند. به همین منظور موتورهای جستجو از مکانیزمی پیروی می‌‌‌کنند تا بتوانند بهترین‌‌‌ها را برای کاربران خود نمایش دهند.

حال اگر شما نیز می‌‌‌خواهید بخشی از بهترین‌‌‌ها باشید، باید اصول این مکانیزم را رعایت کنید. این مکانیزم سئو نام دارد. در این مقاله همراه ما باشید تا ضمن این که بخوانید مفهوم SEO چیست، با دلایل اهمیت آن نیز آشنا شوید. سئو چیست و چه کاربردی دارد ؟

سئو چیست؟

تعریف سئو چیست ؟ عبارت SEO سر واژه کلمات SEARCH ENGINE OPTIMIZATION به معنی بهینه سازی موتور جستجو است. یعنی شما باید کاری کنید که سایت شما در نتایج اول موتورهای جستجو نمایش داده شود. برای مثال اگر سایتی در مورد کسب و کار دارید و مطالبی آموزشی درمورد بازاریابی منتشر می‌‌‌کند، باید کاری کنید تا با جستجو کردن عبارت «بازاریابی چیست» از طرف کاربران، سایت شما در صفحه اول نتایج و در موارد اول نشان داده شود. این ساده‌‌‌ترین شکلی است که می‌‌‌توان سئو را تعریف کرد.

اهمیت سئو 

با توجه به تعریفی که ارائه دادیم تا حدودی می‌‌‌توان حدس زد که سئو چه اهمیت‌‌‌هایی دارد. در این بخش دلایل اهمیت را یک به یک شرح می‌‌‌دهیم.

seo چیست

کمک به ترافیک سایت

وقتی با جستجوی عبارات مختلف در مورد کسب و کار و بازاریابی، کاربران هر بار با سایت شما در نتایج اول مواجه شوند، خواهند فهمید که شما برای کار خود تلاش می‌‌‌کنید و کیفیت خوبی ارائه می‌‌‌دهید. بنابراین ممکن است تعداد زیادی از این افراد آدرس سایت شما را به خاطر بسپارند و دفعات بعدی مستقیماً وارد سایت شما شوند.

کمک به ایجاد برند

شاید از خود بپرسید ارتباط ایجاد برند و سئو چیست؟ پاسخ ساده است، وقتی در حالت بهینه فعالیت کنید و بتوانید از ترافیک خوبی استفاده کنید، نام شما بر سر زبان‌‌‌ها خواهد افتاد و به مرور زمان به یک برند موفق تبدیل خواهید شد. اهمیت برندینگ بسیار زیاد است و به کمک سئو یکی از مواردی است که بیشتر کسب وکار ها بدنبال آن هستند.

تبلیغی کم هزینه است

اگر خودتان با این که اصول سئو چیست، آشنا باشید، یا حتی اگر برای طراحی استراتژی دیجیتال مارکتینگ کسی را استخدام کنید، این روش جزء روش‌‌‌های ارزان قیمت و کم هزینه تبلیغات است. به این ترتیب شما به مرور سایت خود را ارتقاء می‌‌‌دهید و در طولانی مدت از تلاش خود سود کسب می‌‌‌کنید.

بخش‌‌‌ های مختلف بهینه سازی سایت چیست؟

سئو یا بهینه سازی سایت، دو قسمت دارد، که اگر بتوانید هر دوی آن‌‌‌ها را رعایت کنید نتیجه بهتری خواهید دید.

سئو درون صفحه (On Page SEO)

مقاله سوشیال سیگنال چیست را برای فهمیدن معنای این اصطلاح و تاثیرآن بر سئو بخوانید.

بهینه سازی سایت چیست

هر آن چه شما برای سایت خود انجام می‌‌‌دهید، سئو دورن صفحه نام دارد که شامل موارد زیادی همچون بازاریابی محتوایی نیز می شود. این فرآیند از بخش فنی و کدهای سایت آغاز می‌‌‌شود و تا قسمت مقاله‌‌‌ها و کلمات کلیدی که برای آن‌‌‌ها انتخاب می‌‌‌کنید و لینک هایی که از مقاله‌‌‌های مرتبط به یکدیگر می‌‌‌دهید ادامه دارد. در این بخش نکات بسیار زیادی وجود دارد. برای مثال نامی که برای تصاویر انتخاب می‌‌‌کنید در سئو سایت مؤثر است.

سئو خارجی (Off Page SEO)

سایت‌‌‌های زیادی وجود دارند که به کار تبلیغات و انتشار محتوای مرتبط با سایت‌‌‌های دیگر مشغول هستند. شما می‌‌‌توانید با ثبت سفارش مقاله یا رپورتاژی از خود به آن‌‌‌ها بدهید و بخواهید که لینکی به سایت شما درون آن مطلب قرار دهند. به این ترتیب از یک سایت دیگر، به سایت شما ارتباط ایجاد می شود.

انواع روش های سئو کدامند؟

حتما اصطلاحات سئو کلاه سفید و کلاه سیاه را شنیده‌‌‌اید. در بحث هک نیز این دو عبارت استفاده می‌‌‌شود. افرادی که قانون مدار هستند و فعالیت‌‌‌هایشان بر طبق اصول است، کلاه سفید نام دارند و افرادی که سعی بر نتیجه‌‌‌گیری سریع بدون قاعده و قانون دارند کلاه سیاه هستند.

سئو کلاه سفید

مفهوم سئو چیست

در این روش افراد از ضوابط و قوانینی که موتورهای جستجو برای بهینه‌‌‌سازی می‌‌‌پذیرند پیروی می‌‌‌کنند. این روش اخلاقی است و می‌‌‌تواند در بلند مدت به شما کمک خوبی کند. با استفاده از این روش، شما برای یک برنامه دقیق و استراتژی مشخص داشته باشید. برای مثال تنظیم کنید که در هفته سه مقاله با شرایط مشخص منتشر کنید و این کار را به موقع انجام دهید.

سئو کلاه سیاه

برعکس مورد قبل در این روش، اصل بر فریب موتور جستجو و کاربر است. یعنی افراد بدون هیچ تلاشی از مقاله‌‌‌ها و مطالب کپی استفاده می‌‌‌کنند و با تکرار بیش از حد کلمه کلیدی سعی می‌‌‌کنند مطلب خود را پربار نشان دهند. در این روش، شاید بتوان برای مدت کوتاهی جواب گرفت، اما موتورهای جستجو هوشمند هستند و پس از مدتی فعالیت تقلبی را از واقعی تشخیص می‌‌‌دهند.

موفقیت در سئو

حال که دیدیم مفهوم سئو چیست و چه روش‌‌‌های برای انجام آن وجود دارد، باید بدانید که استمرار راه موفقیت در این کار است. اگر بتوانید تا چندین ماه استراتژی خود را دنبال کنید و سپس برای بهبود، آن را به به تدریج تغییر دهید، موتور جستجو خواهد فهمید که شما دارید تلاش می‌‌‌کنید و بر سر کار خود ایستاده‌‌‌اید و به این ترتیب به مرور زمان در کلمات کلیدی مختلفی که تعریف می‌‌‌کنید پیشرفت خود را خواهید دید.

علاوه‌‌‌بر این‌‌‌ها باید بتوانید خدمات، محصولات و مطالبی به مشتری‌‌‌های خود ارائه دهید که در آن‌‌‌ها اعتماد ایجاد کند. در غیر این صورت نمی‌‌‌توانید ترافیکی که با تلاش بسیار از سئو به دست می‌‌‌اورید را برای مدت طولانی نگه‌‌‌دارید.

سخن پایانی

روش سئو چیست

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات اندکی درمورد این که بهینه سازی سایت چیست ارائه دهیم و سهم کوچکی در افزایش اطلاعات شما داشته باشیم. این موضوع که هدف از انجام سئو چیست، بحثی است که سال‌‌‌ها قبل بسیار داغ بود. امروزه بحث از چیستی فراتر رفته و به ابعاد ریزتری از ماجرا رسیده است. با این حال هنوز هم صحبت درباره این که چرا به سئو نیاز داریم بر سر زبان‌‌‌ها است.

اگر کسب و کار خود را به صورت آنلاین اداره می‌‌‌کنید، نمی‌‌‌توانید به این امید که محصولات باکیفیتی ارائه می‌‌‌دهید منتظر مشتری بمانید. مشتری باید بتواند شما را ببیند. این مهم‌‌‌ترین دلیلی است که باید از سئو برای بالا بردن جایگاه خود استفاده کنید.

اگر بتوانید از شخصی متخصص کمک بگیرید، اگر چه هزینه‌‌‌ بر است، اما برخی مراحل ابتدایی را زودتر طی خواهید کرد. اگر هم بخواهید خودتان مسئولیت این کار را بپذیرید باید ابتدا مطالعه کافی داشته باشید و بتوانید از مفاهیم و ابزارهای مختلف استفاده کنید.

سوالات متداول :

سئو یا SEO چیست؟

عبارت SEO سرواژه کلمات SEARCH ENGINE OPTIMIZATION به معنی بهینه سازی موتور جستجو است. یعنی شما باید کاری کنید که سایت شما در نتایج اول موتورهای جستجو نمایش داده شود.

بخش‌‌‌های مختلف بهینه سازی سایت چیست؟

سئو درون صفحه(On Page SEO) - سئو بیرون صفحه(Off Page SEO)

بازگشت به لیست

4 دیدگاه در “سئو چیست؟ + اهمیت seo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *