استعدادیابی

نظریۀ هالند چیست + 6 تیپ شخصیتی متفاوت

استعدادیابی هالند

برای تست شخصیت هالند ابتدا باید انواع تیپ شخصیتی هالند را بشناسید. برای هر انسانی استعداد و استعدادیابی، امری حیاتی و ضروری محسوب می‌گردد؛ چرا که هر انسانی با توجه به پتانسیل‌های درونی خود، قادر به انجام برخی فعالیت‌ها خواهد بود و قطعاً در راستای آن به نبوغ و دستاوردهای تحسین‌برانگیزی دست خواهد یافت؛ منتها گام ابتدایی هر فرد، شناسایی و کشف این استعدادهاست و هر فرد در راستای کشف استعدادهای درونی خود، ملزم به دانستن برخی مطالب خواهد بود.

همچنین طی تمامی این مقالات بدین موضوع اشاره کردیم که استعداد و استعدادیابی در انواعی از روش‌ها و توسط اشخاص مختلفی ارائه گردیده که ما در مقالۀ تست‌های استعدادیابی، به معرفی و بررسی اجمالی برخی از کاربردی‌ترین شیوه‌های استعدادیابی اشاره کرده‌ایم و گفتیم که استعدادیابی هالند یکی از همین شیوه‌ها برای استعدادیابی می‌باشد.هالند نظریه‌پردازی در حوزۀ استعدادیابی بود که معتقد بود افراد در ۶ دستۀ کلی قرار می‌گیرند که بر اساس آن می‌توانند در محیط‌های شغلی که بیشترین شباهت را به مدل شخصیتی‌شان دارد مشغول به کار شوند و به‌قولی از شغلشان بیشترین لذت را ببرند.

اگر میخواهید بیشتر درمورد استعداد بدانید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله استعداد چیست را مطالعه کنید.

هالند این ۶ دسته را تحت عناوین زیر ارائه کرد:

‏R  تیپ شخصیتی واقع‌گرا

‏I  تیپ شخصیتی جست‌وجوگر

‏A  تیپ شخصیتی هنری

‏S  تیپ شخصیتی اجتماعی

‏E  تیپ شخصیتی جسور و سازنده

‏C  تیپ شخصیتی قراردادی

توجه داشته باشید که مطالب گفته شده، تنها بخش بسیار کوچکی از استعدادیابی هالند می‌باشد؛ برای کسب اطلاعات بیشتر، در مقالۀ استعدادیابی هالند با ما همراه باشید…

تست هالند چیست

انواع کدهای تست هالند، تشکیل دهندۀ مجموعه‌ای از خصوصیات شخصیتی در هر فرد می‌باشد که اولین‌بار توسط روان‌شناسی با نام “جان آل هالند” ارائه گردید. جان آل هالند معتقد بود افراد در محیط‌های شغلی مطابق با علایقشان، راندمان و عملکرد بهتری از خود نشان خواهند داد و طی مسیر شغلی خود، به‌صورت تمام و کمال از توان خود بهره خواهند گرفت؛ زیرا انسان‌ها از انجام کاری که به آن علاقه دارند، لذت بسیار زیادی خواهند برد.

به همین منظور است که هالند معتقد بود افراد و محیط کاری که در آن مشغول به کار هستند، می‌توانند با بهترین و لذت‌بخش‌ترین شرایط با هم تطبیق پیدا کنند.اغلب مردم هر جامعه، متشکل از دو و یا سه نوع شخصیتی می‌باشند که این دو یا سه نوع شخصیت را کدهای ارائه شده توسط هالند تشکیل خواهد داد.این سبک از تست شخصیت ‌شناسی شغلی ارائه شده توسط هالند، روشی است که در آن به تشخیص و کشف هر یک از انواع شخصیت در افراد خواهد پرداخت.

این تست که تحت عنوان تست رغبت سنج شغلی نیز شناخته می‌شود، به افراد کمک می‌کند تا بهترین گزینۀ شغلی را متناسب با شخصیت خود برگزینند و در ادامه به آیندۀ شغلی مناسب و مطلوب، با توجه به لذت فراوان از آن شغل و زندگی، دست پیدا کنند.هدف ما از ارائۀ این مقاله، بررسی و معرفی مختصر اما بسیار مفید تئوری هالند می‌باشد. در ادامه با ما همراه باشید.

اگر میخواهید بیشتر در مورد استعدادیابی جوانان و نو جوانان بدانید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله استعدادیابی نوجوان را مطالعه کنید.

تست هالند

همان‌طور که مشهود است، انواع شخصیت بر اساس نظریۀ هالند، به شش دستۀ واقع‌گرا، جستجوگر، هنری، اجتماعی، جسور و قراردادی تقسیم می‌شود.

افراد جامعه، غالباً دارای حداقل یکی از این شش نوع شخصیت خواهند بود که مجموعۀ این شش تیپ شخصیت، به کدهای هالند و یا همان RIASEC منتهی می‌گردد. لازم به ذکر است که تست شخصیت شغلی هالند، به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین تست‌هایی به‌شمار می‌رود که امروزه در بسیاری از مراکز برای آزمون‌های شغلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بین استعداد و پشتکار کدام از اهمیت بیشتری برخوردار است ؟ برای اطلاعات بیشتر مقاله استعداد یا تلاش را مطالعه کنید.

انواع شخصیت بر اساس نظریۀ هالند

هالند معتقد بود که انتخاب یک حرفۀ شغلی، بیانی از شخصیت هر فرد می‌باشد و به همین سبب است که این تست از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد؛ زیرا برگزیدن برنامۀ شغلی هالند، به‌منظور تناسبی که با شخصیت شما دارد، یک گام بسیار مهم و حیاتی برای رضایت شغلی به‌شمار می‌رود و به شما در انجام و به ثمر رساندن علایق‌تان نقش بسیار مهمی ایفا خواهد کرد.

شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که به دنبال محیط‌هایی برای کار هستند که بتوانند به‌صورت تمام و کمال از مهارت‌ها و توانایی‌های خود بهره گیرند تا جلوه‌ای از کار خود را به نمایش بگذارند.

مطابق با تست رغبت سنج شغلی هالند، افرادی که با شخصیت‌های شغلی یکسان در یک محیط و در کنار هم کار می‌کنند، محیطی را خلق می‌کنند که متناسب نوع شخصیتی آن‌ها باشد. برای مثال: فرض کنید که افرادی با شخصیت هنری، باهم در یک مکان کار می‌کنند. محیط کاری که توسط این افراد در کنار هم ایجاد می‌شود، محیطی است تفکر و رفتار خلاقانه را تشویق می‌کند.

نظریۀ هالند و تست شخصیت شناسی شغلی آن بیان می‌کند: آن دسته از افرادی که تصمیم دارند در محیطی با بیشترین شباهت به نوع شخصیتی خود کار کنند، احتمال موفقیت و رضایت آن‌ها تا حد بسیار زیادی افزایش خواهد یافت.

برای مثال: فرض کنید فردی اجتماعی مجبور است تمام طول روز را در محیط کاری خود، به تنهایی بگذراند و کار کند. مسلماً این فرد بعد مدت کوتاهی تا حد بسیار زیادی از کار خسته خواهند شد و به قول خود آن‌ها “دیوانه خواهند شد!” و یا فرض کنید فردی هنری، از وجود برخی قوانین سخت‌گیرانه در کار خود، بسیار متنفر می‌باشد.آزمون‌های کاری و شغلی هالند

به همین دلیل است که این آزمون‌های کاری و شغلی هالند، در آیندۀ شغلی و روزمرۀ افراد بسیار مفید خواهد بود. موضوعاتی از قبیل این که در محل کار خود، چطور رفتار خواهید کرد و یا با چه حسی روبه‌رو خواهید شد و… تا حد بسیار زیادی به محیط کاری شما مرتبط خواهد بود.

در صورتی که با افرادی همکاری کنید که تیپ شخصیتی مشابه شما دارند، شما را قادر می‌سازد تا بسیاری از کارهایی که آن‌ها می‌توانند انجام دهند را شما نیز به انجام آن‌ها بپردازید و بدین ترتیب، کار کردن در کنار آن‌ها حس لذت و راحتی بیش‌تری را به شما القا خواهد کرد.

انواع تیپ در تست هالند

انواع تیپ های شخصیتی هالند، به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین مدل‌ها و تیپ‌های مورد استفاده برای بسیاری از آزمون‌های شغلی به‌شمار می‌رود که از آن تحت عنوان تست شخصیت شناسی شغلی هالند نیز نام‌برده می‌شود. همان‌طور که گفته شد، هالند معتقد بود که انتخاب و برگزیدن حرفۀ مناسب، نمودی از شخصیت افراد می‌باشد.

مدل‌های ارائه شده توسط هالند، از شش شخصیت تشکیل شده که افراد هر جامعه‌ای را در این شش دستۀ زیر، جای خواهد داد. در ادامه به معرفی و بررسی هر یک از انواع مدل شخصیتی هالند، خواهیم پرداخت:

واقع‌ گرا:

یکی از تیپ های شش گانه هالند واقع گرا بودن است.  این دسته‌بندی از انواع شخصیت، افرادی را تحت پوشش دارد که به‌طورکلی اهل عمل هستند و کارهای فیزیکی و تا حد بسیار زیادی دشوار را به‌خوبی و همچنین به‌راحتی انجام داده و به ثمر می‌رسانند.

آن‌ها تمایل بسیار زیادی به انجام کارهای گوناگون با دست، ابزارآلات، ماشین، و… از خود نشان می‌دهند. مطابق با تست شخصیت شناسی شغلی هالند، مشاغل مرتبط با شخصیت واقع‌گرا غالباً شامل فعالیت‌هایی است که با کارهای عملی، مسائل و راه‌حل‌های دستی بیشترین ارتباط را دارند.

واقع‌گرا:

لازم به ذکر است که این دسته از افراد با این شخصیت شغلی، معمولاً تمایل بسیار زیادی در خصوص ارتباط با گیاهان، حیوانات و موادی مانند چوب، ابزارآلات و ماشین‌آلات و… از خود نشان می‌دهند.

جستجوگر:

دربین تیپ شخصیتی هالند می توان به شخصیت جستجوگر اشاره کرد. افرادی که در این دسته‌بندی از انواع شخصیت هالند قرار می‌گیرند، افرادی تحلیل‌گر هستند و در انجام فعالیت‌های فکری، علمی، اکتشافی و اندیشمندانه به نبوغ خاصی دست خواهند یافت.جستجوگر:

مشاغلی که مرتبط با این شخصیت که جستجوگر نام دارد می‌باشد، معمولاً شامل کار با ایده‌ها می‌باشد و به تفکر گسترده‌ای نیازمند می‌باشند. مطابق با تست‌های رغبت سنج شغلی هالند، افراد در این دسته از مشاغل دائماً به‌دنبال جست‌وجوی حقایق و حل کردن ذهنی مسائل گوناگون و متعدد هستند.

هنری:

افرادی که از این خصوصیت شخصیتی برخوردارند، اغلب افرادی خلاق، بدیع، مستقل، پر هرج‌ومرج و مبتکر می‌باشند و تمایل بسیار زیادی به انجام فعالیت‌های رسانه‌ای، گرافیکی و متنی از خود نشان می‌دهند.هنری

مشاغلی که منتهی به شخصیت هنری می‌گردد، معمولاً دربرگیرندۀ کار با اشکال، طرح‌ها و الگوهای مختلف می‌باشد. لازم به ذکر است که بر اساس تست شخصیت ‌شناسی شغلی هالند، افرادی که در این‌گونه مشاغل مشغول به کار هستند، غالباً احوالات خود را در کار خود پیاده می‌کنند و قادر هستند تا بدون پیروی از قوانین خاصی، دست به انجام جنین کارهایی بزنند.

برای مثال: نقاشان بسیار مشهور و ماهری در جهان وجود دارند که تصویری از حال درونی خود را بر روی بوم به ثبت رسانده‌اند که متقاضیان و بازدیدکنندگان بسیاری را به خود جلب کرده است.

اجتماعی:

متناسب با تست شخصیت ‌شناسی شغلی هالند و تحقیقات به عمل آمده از افرادی که در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند نشان می‌دهد: افراد اجتماعی، اغلب از انجام کارهای پشتیبانی، امدادرسانی، درمانی یا مراقبتی و آموزشی احساس رضایت بالایی کسب خواهند کرد.

مشاغل مرتبط با شخصیت اجتماعی، معمولاً پوشش دهندۀ فعالیت‌ها و برقراری ارتباطات مردمی و همچنین آموزش‌های گوناگون به آن‌ها می‌باشد که به‌طورکلی چنین مشاغلی غالباً متشکل از کمک کردن به دیگران یا ارائه خدمات به آن‌ها می‌باشد.

اجتماعی:

جسور و سازنده:

افرادی با شخصیت جسور و سازنده، قدرت رهبری، متقاعد کردن و قرار گرفتن در محیط‌های رقابتی بسیار بالایی را از خود نشان می‌دهند. از دیدگاه آنان آغاز کردن و به ثمر رساندن فعالیت‌ها، پروژه‌ها، و… ازجمله موارد اساسی به‌شمار می‌رود که جالب است بدانید این امر در مشاغل مرتبط با شخصیت جسور و سازنده، رُکنی اصلی به‌شمار می‌رود و حتماً باید انجام شود.

اگر یمخواهید بیشتر در مورد تست های mbti  بدانید به شما پیشنهاد میکنیم مقاله تست mbti چیست را مطالعه کنید.

جسور و سازنده:

آن دسته از افرادی که در این زمینه شغلی درحال فعالیت هستند، می‌بایست از قدرت بالایی در رهبری کردن افراد و تصمیم‌گیری‌های مهم برخوردار باشند. مطالعات انجام شده در خصوص تست‌های رغبت سنج شغلی هالند نشان می‌دهد که این دسته از مشاغل، نیازمند برخورداری از ریسک‌پذیری می‌باشند که معمولاً در مشاغلی همچون تجارت، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

قراردادی:

در آخر به بررسی افرادی که در دسته‌بندی قراردادی قرار می‌گیرند، خواهیم پرداخت. شخصیت قراردادی تحت عناوینی همچون قاعده‌مند و… نیز شناخته خواهند شد. اما به‌طورکلی این دسته از افراد، اشخاصی جزئی‌گرا می‌باشند و قادر هستند تا کارهای سازمانی و دفتری را به‌خوبی انجام دهند و به ثمر برسانند.قراردادی:

مشاغل مرتبط با شخصیت قاعده‌مند و یا همان قراردادی، غالباً شامل پیروی از دستورالعمل‌ها و موارد روتین‌وار و مشخص خواهند بود. در این‌گونه مشاغل، بیش از آن که سروکاری جدی با ایده‌ها داشته باشیم، با داده‌ها، جزئیات و اطلاعات در تعامل هستیم.

اگر بخواهیم در خصوص نوع فعالیت آنان در این‌گونه مشاغل شرحی را ارائه دهیم، باید عارض شویم: این دسته از افراد معمولاً خط‌مشی واضحی در مشاغل خود دارند که می‌بایست از آن پیروی کنند؛ به همین دلیل است که آن‌ها در مشاغل دفتری و سازمانی به نبوغ خاصی دست پیدا خواهند کرد.

کلام آخر

در آخر لازم به یادآوری است که مطابق با نظریۀ هالند، حروف  RIASECیک شش ضلعی را تشکیل می‌دهد که این حروف‌ها با قرار گرفتن در کنار هم، ارتباط بسیار قوی‌تری را ایجاد خواهد کرد؛ بنابراین افرادی که در دسته‌بندی واقع‌گرا، جست‌وجوگر و جسور قرار می‌گیرند، متناسب با محیط کاری آن‌ها ارتباط بسیار نزدیک‌تری را دارند و طبیعتاً از اشخاص و محیط‌های کاری اجتماعی و هنری تا حدودی دور هستند.

برای مثال: یکی از اساسی‌ترین تفاوت‌های افراد واقع‌گرا و اجتماعی آن است که یکی از آن‌ها علاقۀ زیادی به سروکار داشتن با ماشین‌آلات دارد و دیگری علاقۀ زیادی به ارتباط‌گیری با افراد دارد. متقابلاً فردی با تیپ شخصیتی قراردادی به افراد واقع‌گرا و سازنده شباهت و مطابقت بیشتری دارند و طبیعتاً قادر به برقراری ارتباط کمتری با افراد هنری خواهند بود.

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید بیشترین لذت و راحتی را در کسب و کار خود داشته باشید، حتماً به نکاتی که طی این مقاله به آن‌ها اشاره شد، توجه ویژه‌ای داشته باشید تا با کسب اطلاعات دقیق و اساسی، در انتخاب شغل آیندۀ خود بهترین تصمیم را بگیرید.

برخی از سوالات رایج :

تست هالند چیست ؟

انواع کدهای تست هالند، تشکیل دهندۀ مجموعه‌ای از خصوصیات شخصیتی در هر فرد می‌باشد که اولین‌بار توسط روان‌شناسی با نام “جان آل هالند” ارائه گردید. جان آل هالند معتقد بود افراد در محیط‌های شغلی مطابق با علایقشان، راندمان و عملکرد بهتری از خود نشان خواهند داد و طی مسیر شغلی خود، به‌صورت تمام و کمال از توان خود بهره خواهند گرفت؛ زیرا انسان‌ها از انجام کاری که به آن علاقه دارند، لذت بسیار زیادی خواهند برد.

انواع تیپ در تست هالند کدامند ؟

تیپ شخصیتی واقع‌گرا / تیپ شخصیتی جست‌وجوگر / تیپ شخصیتی هنری / تیپ شخصیتی اجتماعی / تیپ شخصیتی جسور و سازنده / تیپ شخصیتی قراردادی

بازگشت به لیست