بهبود فردی

رشد شخصی یا فردی چیست و چه تاثیری بر زندگی ما دارد؟

رشد شخصی چیست

به طور حتم تنها نکته‌ای که موجبات پیشرفت هر فردی را فراهم می‌کند توجه به رشد فردی می‌باشد. در پاسخ به این سوال که رشد شخصی چیست می‌توان به صورت ساده گفت که این رشد تنها عاملی است که افراد را در رسیدن به اهداف خود یاری کرده و در مواقع مشکل، موجب پیدا کردن بهترین راه‌‌حل می‌شود. ممکن است این سوال برایتان به وجود آید که افرادی که از رشد فردی کمتری برخوردارند چه ویژگی‌هایی دارند؟

در حقیقت این افراد با دست کم گرفتن توانایی‌ها، استعداد و دانسته‌های خود رغبتی برای پیشرفت و حرکت به سمت موفقیت نداشته و به مرور زمان دچار مشکلات عدیده‌ای می‌گردند. ناگفته نماند که مراحل رشد شخصی به عوامل بسیاری بستگی دارند و این فرآیند مختص به زمانی کوتاه نیست.

در این مقاله قصد داریم جوابگوی سوالاتی همچون “رشد فردی چیست و چگونه به دست می‌آید؟” بوده و شما عزیزان را با این فرآیند تاثیرگذار آشنا کنیم. شناخت بالا از این مسئله مهم هر شخصی را قادر می‌سازد که راه آسان‌تر و سریع‌تری را به سمت موفقیت پیدا کرده و در این مسیر مستحکم‌تر گام بردارد‌. اگر به عنوان یک فرد عادی توانایی‌ها و قدرت خود را در رسیدن به اهدافتان دست کم گرفته‌اید پیشنهاد می‌کنم این مطلب را تا انتها مطالعه کرده و از این اطلاعات در جهت رشد فردی بهتر استفاده کنید… درباره بازاریابی فردی بیشتر بدانید.

رشد فردی

مطالب پیشنهادی:   استعدادیابی چیست و چه تاثیری بر زندگی افراد دارد؟

پوشاندن نقاط ضعف!

یکی از مهم‌ترین ارکان رشد فردی این است که اشخاص بتوانند نسبت به نقاط ضعفشان شناختی کامل پیدا کرده و برای پوشاندن تک‌تک آنها دست به عمل بزنند. اما نکته‌ای که حائز اهمیت می‌باشد این است که فرآیند مذکور ممکن نیست که در بازه زمانی کوتاهی میسر‌ شود؛ بسیاری از افراد این نکته را درک نکرده و با نادیده گرفتن آن، پس از مدتی کوتاه ناامید شده و از ادامه دادن مسیر خودداری می‌کنند.

در واقع رفع کردن نقاط ضعف و تلاش برای پوشاندن آنها این قدرت را در اختیارتان می‌گذارد که در مواقع ضروری و در هنگام روبرو شدن با مشکلات بتوانید راه‌حل درستی را برگزینید؛ به همین سبب است که این عامل به عنوان اساسی‌ترین فاکتور در رشد فردی همه افراد به حساب می‌آید و به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شود.

اگر میخواهید درمورد استعداد یابی کودکان بیشتر بدانید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین تست استعداد یابی کودکان را مطالعه کنید.

رشد فردی چیست؟

رشد فردی چیست؟ | تاثیرات رشد فردی بر زندگی

اگر از تمامی افراد موفق دنیا سوالاتی در مورد نحوه رسیدن به موفقیت بپرسید بدون شک جوابی که عایدتان می‌شود یک عبارت خواهد بود؛ “رشد فردی”. تنها کافیست کمی بیشتر به اطرافتان بنگرید و زندگی اشخاص موفق را مورد بررسی قرار دهید. با انجام دادن این کار درمی‌یابید که رشد فردی تاثیرات بالقوه‌ای را به همراه دارد که مسلما هیچ شخصی قادر به انکار آنها نخواهد بود. با پی بردن به مزایای این فرآیند جواب سوال “رشد شخصی چیست؟” برایتان بسیار آشکار خواهد شد. از بارز‌ترین تاثیرات مثبت رشد فردی می‌توان به عبارات متعددی اشاره کرد که عبارت‌اند از:

● رسیدن به اهداف کوتاه و بلند مدت
● برخورداری از ثروت و قدرت اجتماعی بالا
● داشتن آزادی عمل در انجام کار‌های مورد علاقه
● برنامه‌ریزی دقیق‌تر در همه ابعاد زندگی
● داشتن زندگی شاد و سالم
● موفقیت در کسب و کار
● گسترش قدرت تصمی‌گیری در مواقع حساس
● آموختن مهارت‌ها و اطلاعات جدید
● بالا رفتن شناخت نسبت به همه مسائل
● بهبود روند برقراری ارتباط با سایر افراد
● و…

در حقیقت تاثیرات رشد فردی به حدی زیاد است که تنها با تجربه کردن قادر به درک آنها خواهید بود؛ این یک اغراق نیست، بلکه عین حقیقت است. این نکته را به یاد داشته باشید که رشد فردی در کسب و کار نیز نقش مهمی را ایفا کرده و هر شخصی را به ایده‌آل‌های شغلی و کاری نزدیک‌تر می‌سازد. ناگفته نماند که رشد فردی نوعی سرمایه‌گذاری بر روی خود می‌باشد؛ این سرمایه‌گذاری عاری از هرگونه ریسک از دست دادن و پسرفت بوده و از هر جهت که فکرش را بکنید موجب پیشرفت‌تان می‌شود. کافیست بدانید که چگونه رشد فردی بهتری را رقم بزنید.

مطالب پیشنهادی:   راهنمای 10 روش استعدادیابی (مناسب تمامی سنین)

مراحل رشد شخصی

ارتباط رشد عقلی و فردی…

برای اینکه پاسخ دقیق‌تری به سوال “رشد شخصی چیست؟” داشته باشیم می‌بایست برخی عوامل را در مقایسه با یکدیگر مورد نقد و بررسی قرار دهیم. فراموش نکنید که رشد عقلی یا به عبارتی دیگر بلوغ فکری افراد رابطه‌ای دو سویه با رشد فردی آنها دارد؛ به طور حتم شخصی که در برابر مشکلات و چالش‌های به وجود آمده به تحلیل پرداخته و نتیجه‌ای را از آن تحلیل حاصل می‌کند، رشد شخصی بهتری دارد.

بنابراین انتظار رشد فردی مناسب و اصولی از نوجوانان و حتی برخی جوانان نابجا بوده و کار درستی به حساب نمی‌آید؛ چرا که بسیاری از نوجوانان و جوانان به بلوغ فکری کاملی نرسیده‌اند و نمیتوانند به تحلیل درستی از اوضاع و شرایط موجود بپردازند. ناگفته نماند که اگر افراد با هدف رشد و توسعه فردی گام بردارند و مراحلی مانند پوشاندن نقاط ضعف را به خوبی پشت سر بگذارند مطمئنا به بلوغ فکری نیز نزدیک‌تر می‌شوند؛ به این دلیل که رابطه بین رشد عقلی و فردی دو سویه می‌باشد و با تحقق یافتن یک مورد، دیگری نیز به سرانجام می‌رسد.

رشد فردی در کسب و کار

2 مورد از مهم ترین مراحل رشد شخصی

اگر به دنبال این هستید که رشد فردی بهتری را تجربه کنید و به موفقیت‌های بیشتری دست یابید می‌بایست به نکاتی توجه کنید که هر شخصی به آنها اهمیت نمی‌دهد. این نکات می‌توانند زندگی شما را دگرگون کرده و دریچه جدیدی را برایتان بگشایند، تنها باید شناخت بالاتری نسبت به آنها داشته و مطابق اهدافتان پیش روید. در این راه عوامل زیادی وجود دارند که روند پیشرفت و رشد را برایتان طولانی‌تر ساخته و حتی در مواقعی از فرآیند توسعه فردی جلوگیری می‌کنند. 2 مورد از این عوامل عبارت‌اند از:

1. داشتن تعهد: باید توجه داشته باشید که تعهد به اهداف و استمرار در انجام آنها یکی از مهم‌ترین ارکانی می‌باشد که در رشد فردی نقش بسزایی دارد. اگر نسبت به چیزی که خودتان مقرر کرده‌اید تعهد نداشته و به آن پایبند نباشید نمی‌توانید انتظار پیشرفت و موفقیت داشته باشید. در حقیقت توسعه فردی همانطور که از اسمش پیداست تنها به وجود شخص بستگی دارد و هیچکس نمی‌تواند در آن دخالت کند.

2. منطقه امن: دومین نکته قابل توجه این است که معمولا تمامی انسان‌ها یک نقطه امن را برای خود به وجود می‌آورند و هیچگاه خارج از آن محدوده گام برنمی‌دارند‌. باید توجه داشته باشید که این منطقه امن در بیشتر مواقع شما را از پیشرفت و توسعه در ابعاد مختلف باز می‌دارد. محدودیت‌های به وجود آمده در منطقه امن هر شخصی را آزار می‌دهد اما در بیشتر مواقع هیچ کس حاضر به رهایی از این آزار‌ها نیست. تنها راه رسیدن به رشد فردی مطلوب خارج شدن از منطقه مذکور است. در واقع میل به تجربه عناصر جدید زندگی و حتی ریسک کردن در شرایط مختلف، دو فاکتوری هستند که در توسعه شخصی از اهمیت بالایی برخوردارند.

مطالب پیشنهادی:   4 روش برای پیشرفت شغلی به بهترین شکل + مسیر پیشرفت شغلی

رشد فردی چیست

میانبر‌های پیشنهادی؛ راهی سریع‌تر را تجربه کنید!

مطمئنا تا کنون پاسخ مشخصی برای سوال “رشد شخصی چیست؟” یافته‌اید. تنها بحث باقی مانده این است که چگونه می‌توانیم در این مسیر موفق‌تر و سریع‌تر پیشرفت کنیم. یکی از بهترین میانبر‌های ممکن خواندن زندگی‌نامه افراد موفق می‌باشد. با این کار می‌توانید با مشکلاتی که آنها پشت سر گذاشتند آشنا شده و به مرور زمان دید بازتری داشته باشید.

به عنوان کلام آخر نیز باید گفت که در مسیر رشد فردی هیچگاه از مطالعه دست نکشید و مدام به دنبال یادگیری مسائل بروز و جدید باشید تا در کنار رشد مالی و اجتماعی، رشد روحی و فهم بالاتری را نیز برای خود به ارمغان آورید.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “رشد شخصی یا فردی چیست و چه تاثیری بر زندگی ما دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *